Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8, z 2005 r., poz. 60, z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 marca 2007 roku Stowarzyszenia o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 rok wypłat wynagrodzeń członkom zarządu jako należności z tytułu pełnienia obowiązków społecznych stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Stowarzyszenie, którego celem działania jest dbanie o interesy kandydatów i członków będących taksówkarzami w drodze wyborów na Walnym Zgromadzeniu członków powołało zarząd, do reprezentacji grupy zrzeszonej w Stowarzyszeniu poprzez udział w rozwiązywaniu jej problemów oraz działaniu w interesie tej grupy na zewnątrz. Z tego tytułu członkom zarządu mają zostać przyznane wynagrodzenia nazwane dietami za pełnienie obowiązków społecznych, których wysokość mieściłaby się w kwocie zwolnionej od podatku.
Według przedstawionego w niniejszej sprawie własnego stanowiska płatnik stwierdza, że wypłacane członkom zarządu Stowarzyszenia wynagrodzenia należy uznać za diety z tytułu pełnienia obowiązków społecznych podlegające zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania określoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14, z 2000 r., poz. 176, z późn. zmian.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Na gruncie przepisów cyt. ustawy o podatku dochodowym w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 do źródeł przychodów zalicza się między innymi działalność wykonywaną osobiście. Natomiast stosownie do treści art. 13 pkt 7 tej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. W myśl zaś art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,-zł. Z pełnieniem obowiązków społecznych mamy do czynienia wówczas, gdy dana osoba uczestniczy w pracy instytucji (w szczególności samorządu terytorialnego lub zawodowego) jako reprezentant pewnej społeczności jednakże funkcje tego rodzaju należy odróżnić od usług świadczonych w celach zarobkowych. Natomiast w ocenie tut. Urzędu członkowie zarządu Stowarzyszenia nie pełnią obowiązków społecznych a wykonują czynności na rzecz tego Stowarzyszenia. Zatem, co do zasady, wypłacane wynagrodzenie członkom zarządu Stowarzyszenia (nazwane dietami) stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, określonej w cyt. powyżej przepisie art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym. Jednakże w myśl art. 8 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) w 2007 roku koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art.13 pkt 5, 7 i 9 ustala się w wysokości 108,50 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1302,-zł, a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu albo tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć 1.953,23 zł.
Reasumując wypłacone członkom zarządu Stowarzyszenia wynagrodzenia stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art.21 ust.1 pkt 17 tej ustawy. Tym samym postanawia się jak w sentencji.