Postanowienie - Interpretacja - DM/415-0030/06/JU

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.01.2007, sygn. DM/415-0030/06/JU, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02 listopada 2006r. Sp. z o. o. (data wpływu do tut. Urzędu: 10.11.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 05 grudnia 2006r. (data wpływu do tut. Urzędu: 11.12.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) w sprawie: czy koszt wykupienia przez pracodawcę grupowej, bezimiennej polisy ubezpieczeniowej obejmującej określoną liczbę pracowników, stanowi dla pracowników przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

-stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Sp. z o.o. (dalej Spółka) zawiera umowy grupowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczającym jest Spółka, ubezpieczonymi pracownicy Spółki, pełniący jednocześnie funkcje członków zarządu. Identyfikacja ubezpieczonego w przypadku zaistnienia szkody odbywa się w oparciu o zaświadczenie o zatrudnieniu danej osoby wystawiane przez Spółkę, Ubezpieczającego. Swoim zakresem ubezpieczenie obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na poważnym urazie lub śmierci ubezpieczonego, ochrona ubezpieczeniowa jest całodobowa i obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków na całym świecie. Składka ubezpieczenia na osobę określona jest w złotych, natomiast składka do zapłaty za polisę obliczana jest poprzez przemnożenie ilości osób objętych ubezpieczeniem przez wysokość składki określonej na osobę. Polisa zawierana jest na okres roku od daty zawarcia umowy i opłacana w czterech ratach.

Spółka stoi na stanowisku, że ze względu na formę ubezpieczenia (grupowa bezimienna) oraz mając na uwadze rotację zatrudnienia, brak jest możliwości identyfikacji osób objętych ochroną ubezpieczeniową, a tym samym brak jest podstaw i możliwości przypisania kwoty składki do poszczególnego pracownika i opodatkowania tego świadczenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art.12 ust. 1 w/w ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z przytoczonych przepisów wynika, iż, przychodem pracownika jest nie tylko samo wynagrodzenie (wypłaty pieniężne). Należy do niego zaliczyć wszelkie inne formy przysporzeń majątkowych z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c cytowanej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Pojęcie nieodpłatnego świadczenia na gruncie prawa podatkowego obejmuje swoim zakresem wszelkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest nieodpłatne przysporzenie w majątku innej osoby (pracowników) kosztem majątku innego podmiotu (pracodawcy), mające konkretny wymiar finansowy. W przedstawionym stanie faktycznym bez znaczenia pozostaje fakt, iż umowa ma formę bezimienną, gdyż składka ubezpieczenia na osobę określona jest kwotowo w złotych, a składka do zapłaty ubezpieczycielowi wyliczana jest przez przemnożenie liczby pracowników przez wysokość składki ubezpieczenia na osobę. Spółka jako pracodawca posiada informacje o przebiegu zatrudnienia swoich pracowników, zatem obliczenie wysokości składki (wartości świadczenia) przypadającej na poszczególnego pracownika niezależnie od rotacji zatrudnienia tak samo, jak obliczenie wynagrodzenia za przepracowany okres nie powinno stwarzać problemów.

Reasumując należy stwierdzić, że składka ubezpieczeniowa Ubezpieczenia Grupowego Następstw Nieszczęśliwych Wypadków opłacana przez Spółkę na rzecz swoich pracowników, stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pomorski Urząd Skarbowy