Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05 stycznia 2007 r., (uzupełnionego pismem z dnia 08.02.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymanej dotacji przedmiotowej na dofinansowanie posiłków sprzedawanych w barach mlecznych,
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Z treści przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka prowadzi samodzielnie pozarolniczą działalność gospodarczą - bar mleczny, opodatkowaną na zasadach ogólnych. W 2005 roku wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie dotacji przedmiotowej do posiłków sprzedawanych w barze mlecznym. Po rozpoznaniu wniosku, za pośrednictwem Izby Skarbowej, w 2006 r. została Stronie udzielona dotacja. W momencie wpływu środków na konto, kwoty zostały potraktowane jako pozostałe przychody i dodawane do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w miesiącu ich otrzymania.
Jednakże w ocenie Wnioskodawcy środki wpływające na konto zostały błędnie zaliczane do pozostałych przychodów powiększających podstawę opodatkowania. Dokonano zatem ich wyksięgowania z podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Mając powyższe na uwadze Podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy słusznie dokonano wyksięgowania kwot otrzymanej dotacji, oraz czy jest ona objęte zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z treścią art. 109 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 i Nr 169, poz. 1420 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319 i Nr 104, poz. 708) - Z budżetu państwa mogą być udzielane dotacje przedmiotowe kalkulowane według stawek jednostkowych dla przedsiębiorców wytwarzających określone rodzaje wyrobów lub świadczących określone rodzaje usług, z uwzględnieniem ich równoprawności.
Jednocześnie w rozumieniu ust. 3. przywołanego powyżej przepisu - Minister Finansów ustala, w drodze rozporządzenia, stawki dotacji przedmiotowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, oraz określa szczegółowy sposób i tryb udzielania i rozliczania tych dotacji, z zastrzeżeniem ust. 4-6.
Szczegółowe zasady ustalania i przyznawania dotacji przedmiotowych dla przedsiębiorców prowadzących bary mleczne zostały uregulowane wydanym na podstawie ustawy o finansach publicznych rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2006 r. w sprawie stawek, szczegółowych zasad i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych (Dz. U. Nr 112, poz 760). Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie stawek, szczegółowych zasad i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych (Dz. U. Nr 116, poz. 1220).
Zgodnie z treścią § 1 pkt 1) tego rozporządzenia barami mlecznymi są samoobsługowe, bezalkoholowe, ogólnodostępne zakłady masowego żywienia, prowadzące produkcję i sprzedaż potraw mleczno-nabiałowo-jarskich wchodzących w skład posiłków całodziennych.
Jednocześnie na podstawie § 4.1. Przedsiębiorcy prowadzący bary mleczne otrzymują, za pośrednictwem izb skarbowych, dotacje pod warunkiem, że stosują marżę gastronomiczną na poziomie nie wyższym niż 30 % wartości zakupionych surowców.
W przedmiocie sprawy należy również mieć na uwadze przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust. 1 przedmiotowej ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Jednocześnie w rozumieniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 47b tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na 2003 rok wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymywane z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
Przywołany powyżej przepis art. 21 ust. 1 pkt 47b został uchylony na podstawie postanowień art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Z 2003 r. Nr 202, poz. 1956), jednak zgodnie z brzmieniem art. 14 tej ustawy zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 47 b i 48 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2006 r.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona prowadząca bar mleczny otrzymała w 2006 roku, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, z budżetu państwa dotację przedmiotową na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych.
Zatem w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego otrzymane środki finansowe korzystają na podstawie przywołanych powyżej przepisów prawa ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego.
Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie postanowił jak w sentencji.