P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1426/US300/415-03/07/WŁ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2007, sygn. 1426/US300/415-03/07/WŁ, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), w związku ze złożonym przez Panią E. wnioskiem z dnia 02.02.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje, stanowisko wnioskodawcy, iż posiada prawo do odliczenia wydatków w kwocie 2280zł na cele rehabilitacyjne jako przewodnik, na którego utrzymaniu jest osoba z niepełnosprawnością narządów ruchu zaliczana do I grupy inwalidztwa za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 02.02.2007r. Pani E. zwróciła się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż sprawuje Pani opiekę nad matką, która posiada :

  1. orzeczenie lekarza rzeczoznawcy KRUS z dnia 11 maja 2005r. o niezdolności do samodzielnej egzystencji i wymaga opieki osób drugich w postępowaniu leczniczym i rehabilitacyjnym,
  2. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Siedlcach z dnia 6 grudnia 2005r. w którym orzeczono stopień niepełnosprawności znaczny ma on charakter trwały i wydany na stałe.

Ponadto wyjaśnia Pani, iż dochody matki nie przekraczają 9120zł rocznie, wymaga dowozu do poradni rehabilitacyjnej, neurologicznej, nadciśnienia tętniczego jak również do placówek leczenia rehabilitacyjnego. Przedmiotem wniosku jest rozstrzygnięcie czy w świetle art. 26 pkt 7, pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ) posiada Pani prawo do odliczenia od dochodu wydatków w wysokości 2280zł na cele rehabilitacyjne na opłacenie przewodnika na którego utrzymaniu jest osoba z niepełnosprawnością narządów ruchu zaliczana do I grupy inwalidztwa. W przedmiotowej kwestii zajęła Pani następujące stanowisko:Zdaniem wnioskodawcy posiada prawo do skorzystania z odliczenia od dochodu wydatków w wysokości 2280zł na cele rehabilitacyjne na opłacanie przewodnika, na którego utrzymaniu jest osoba z niepełnosprawnością narządów ruchu zaliczana do I grupy inwalidzkiej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach po dokonaniu analizy wniosku stwierdza co następuje: Katalog wydatków, które można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej został zawarty w art. 26 ust. 7a ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Pośród szeregu innych wymienionych w nim zostały wymienione m. in. wydatki poniesione na opłacenie przewodników osób niewidomych I i II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczanych do I grupy inwalidztwa. Wysokość wydatków, które można odliczyć z tego tytułu jest limitowana i nie może przekroczyć rocznie kwoty 2280zł. Omawiane odliczenie przysługuje osobie niepełnosprawnej jak również osobie, na utrzymaniu której pozostają osoby niepełnosprawne do których zaliczają m.in. rodzice.Jednak dodatkowym warunkiem jest, aby dochody tej osoby nie przekraczały kwoty 9.120zł rocznie oraz były ponoszone koszty w tym zakresie.

Odnosząc się zatem do sytuacji przedstawionej we wniosku należy stwierdzić, że biorąc pod uwagę fakt ponoszenia przez Panią wydatków związanych z opłacaniem przewodnika może Pani skorzystać z odliczenia poniesionych wydatków pod warunkiem, iż dochód matki nie przekroczył określonej w ustawie kwoty 9120zł rocznie. Jednoczenie wyjaśnia się, że zgodnie z art. 75 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm) może Pani wystąpić do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego za rok 2005 z tytułu nie wykazania przedmiotowego odliczenia z jednoczesnym złożeniem korekty zeznania podatkowego za powyższy okres. Biorąc pod uwagę ww. przepisy oraz stan faktyczny wykazany we wniosku należy uznać za prawidłowe stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę, dotyczące kwestii odliczenia wydatków (opłacanie przewodnika) na cele rehabilitacyjne podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawna z orzeczoną I grupą inwalidztwa ze względu na narząd ruchu.

Urząd Skarbowy w Siedlcach