POSTANOWIENIE - Interpretacja - PB1/4150-5/07/DM

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.04.2007, sygn. PB1/4150-5/07/DM, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.01.2007 r. (wpływ do tut. Organu podatkowego 24.01.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej zawarcia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umowy zlecenia pomiędzy Podatnikiem a Spółką prowadzącą NZOZ o świadczenie na rzecz w/w Spółki praktyki lekarskiej stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 23 stycznia 2007 r. (wpływ do tut. Organu podatkowego 24.01.2007 r.) Podatnik zwrócił się do tut. Organu podatkowego w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W złożonym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny:
Podatnik od roku 1992 prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą przedmiotem której jest:
- praktyka lekarska,
- działalność związana z ochroną zdrowia ludzkiego pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana,
kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej nie sklasyfikowana.

Do 31 grudnia 2006 r. Podatnik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Szpitalu prowadząc równolegle działalność gospodarczą w zakresie opisanym powyżej, opodatkowując dochód z tej działalności 19 % podatkiem liniowym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczył żadnych usług na rzecz Szpitala w którym pracował.

W dniu 19.07.2006 r. Podatnik stał się udziałowcem Spółki z o. o., której przedmiotem działalności gospodarczej jest m. in. świadczenie usług leczniczych dla ludności, w tym:
- praktyka lekarska,
- działalność związana z ochroną zdrowia ludzkiego pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik nie świadczył w 2006r. żadnych usług na rzecz Spółki jak również nie był przez nią zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Spółka w wyniku złożonej oferty uzyskała na 2007 r. kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne, w tym m. in. prowadzenie poradni kardiologicznej.

Podatnik planuje rozpoczęcie współpracy ze Spółką, polegającej na wykonywaniu praktyki lekarskiej w swojej specjalności zawodowej kardiologii, w ramach której będzie wykonywał wszystkie te czynności, które wykonuje świadcząc praktykę lekarską w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie Podatnik planuje pełnić funkcję zastępcy Kierownika NZOZ, prowadzonego przez spółkę. W ramach tychże obowiązków wykonywałby czynności nadzoru nad prawidłowością wykonywania praktyki lekarskiej przez lekarzy oraz czynności administracyjne związane z codziennym funkcjonowaniem NZOZ.

Podatnik pyta: Czy jeżeli zostanie zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umowa zlecenia pomiędzy Podatnikem a Spółką prowadzącą NZOZ o świadczenie na rzecz w/w Spółki praktyki lekarskiej przy spełnieniu następujących warunków;
- odpowiedzialność wobec osób trzecich (pacjentów), związana z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w ramach NZOZ obciążałaby Podatnika,
- w przedmiocie wykonywanych usług (praktyka lekarska) podatnik byłby ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej,
- wykonywane usługi (praktyka lekarska) nie byłyby wykonywane pod kierownictwem zlecającego (jednakże byłyby wykonywane w czasie i miejscu wyznaczonym przez prowadzącą NZOZ Spółkę),
- wyłącznie Spółka ponosiłaby ryzyko gospodarcze związane ze świadczeniem opieki zdrowotnej na rzecz pacjentów,
wykonywana w związku z tą umową praktyka lekarska będzie uznana za czynności wykonywane w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, a osiągnięty z nich dochód będzie mógł być opodatkowany 19 % podatkiem liniowym.

Zdaniem podatnika w świetle brzmienia art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie utraciłby On statusu przedsiębiorcy ponieważ zawarta umowa nie spełniałaby łącznie wszystkich warunków określonych w przepisie.

Na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Śródmieście wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:
- wytwórcza , budowlana, handlowa, usługowa,
- polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

Natomiast zgodnie z art. 5b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarcza nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
- są one wykonywane pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
- wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że odpowiedzialność wobec pacjentów związaną z udzieleniem świadczeń zdrowotnych w ramach NZOZ ponosił będzie Podatnik. Wykonywane usługi (praktyka lekarska) nie będą wykonywane pod kierownictwem zlecającego ale w czasie i miejscu wyznaczonym przez prowadzącą NZOZ Spółkę. Wyłącznie Spółka będzie ponosić ryzyko gospodarcze związane ze świadczeniem opieki zdrowotnej na rzecz pacjentów. Wobec powyższego czynności wykonywane przez Podatnika nie spełniają łącznie warunków określonych w art. 5b ustawy o podatku dochodowym, zatem nie ma podstaw aby kwestionować, że wykonywane są w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
Odnosząc stan faktyczny opisany przez Podatnika do wyżej opisanego stanu prawnego, tut. Organ podatkowy uważa, że stanowisko podatnika w części dotyczącej zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umowy zlecenia pomiędzy Podatnikiem a Spółką prowadzącą NZOZ o świadczenie na rzecz w/w Spółki praktyki lekarskiej jest zgodne z przepisami prawa podatkowego i osiągnięte przychody w ramach wykonywania tych czynności należy zakwalifikować do źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Przychody te mogą więc podlegać opodatkowaniu 19 % podatkiem liniowym na podstawie art. 30 c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenie niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście