Temat interpretacji
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatniczka jest osobą samotnie wychowującą dziecko zgodnie z definicją zawartą w art.6ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dziecko urodziło się w maju 2006r. Ojciec dziecka osiąga dochody opodatkowane 19% podatkiem liniowym.
Wnioskodawczyni uważa, że przysługuje jej prawo do wyboru sposobu opodatkowania dochodu osiągniętego w 2006r.w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dziecko.
Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:
Przedstawione przez Podatniczkę stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
1) dzieci małoletnie,
2) dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku
- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
W myśl art.6 ust.5 ustawy, za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Z treści art.6 ust.8 wyżej powołanej ustawy wynika, że sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zgodnie z treścią art.6 ust.9 ustawy zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Dla preferencyjnego opodatkowania osiągniętego dochodu bez znaczenia pozostaje fakt, iż podatnik nie wychowywał samotnie dziecka przez cały rok podatkowy oraz, że ojciec dziecka osiąga dochody opodatkowane 19% podatkiem liniowym.
Zatem tut. Organ podatkowy podziela zajęte przez Podatniczkę stanowisko we wniosku, z zastrzeżeniem, że zachowane będą wszystkie przytoczone wyżej warunki wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.