POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/DF2/415-187b/302/06/AZ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.12.2006, sygn. 1438/DF2/415-187b/302/06/AZ, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.09.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 11.09.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.09.2006r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii sposobu rozliczenia uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów z tytułu wynajmu po rozpoczęciu działalności gospodarczej w zakresie wynajmu, a wynikających z zawartych umów przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż :

Wnioskodawca prowadzi od dnia 01.08.2006r. jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usługowej hodowli zwierząt i wynajmu nieruchomości;

przed rozpoczęciem powyższej działalności gospodarczej złożone zostało w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania uzyskanych przychodów z w/w tytułu 19% podatkiem liniowym;

do dnia 31.07.2006r. Strona dokonywała wynajmu nieruchomości jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, a uzyskane dochody opodatkowywała na zasadach ogólnych według skali podatkowej;

z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej wynajmowane wcześniej nieruchomości zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych nowoutworzonej firmy i od 01.08.2006r. wynajmowane są w ramach działalności gospodarczej;

zgodnie z zawartymi uprzednio umowami płatności z wynajmu dokonywanego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej tj. do dnia 31.07.2006r. Strona będzie otrzymywała sukcesywnie jeszcze przez kilka miesięcy, jak również ponosiła będzie w dalszym ciągu koszty dotyczące wynajmu z okresu sprzed 31.07.2006r. np. opłaty za media.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy otrzymane po dniu 01.08.2006r. płatności za czynsz i ponoszone wydatki dotyczące wynajmu z okresu przed dniem 31.07.2006r. powinien zaliczyć do przychodów i kosztów pozarolniczej działalności gospodarczej, czy w dalszym ciągu do przychodów i kosztów najmu (poza działalnością gospodarczą) i na tę okoliczność składać deklarację PIT-5 ?

Zdaniem Strony, przychody i wydatki dotyczące okresu wynajmu nieruchomości jako osoba fizyczna, otrzymane i wydatkowane po dniu 01.08.2006r., powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych poza działalnością gospodarczą. W ocenie Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie zasadnym jest składanie, niezależnie od deklaracji PIT-5L dotyczącej działalności gospodarczej, deklaracji PIT-5 do czasu uzyskania ostatniego przychodu i poniesienia ostatniego wydatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) zaniechano poboru podatku.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 w/w ustawy. W punkcie 3 tego artykułu jako źródło przychodu wymieniono działalność gospodarczą, natomiast w pkt 6 najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze (...). Treść powołanego wyżej przepisu wyraźnie wskazuje, że najem i działalność gospodarcza stanowią dwa różne źródła przychodów. O ich odrębności świadczy także zupełnie odmienny sposób rozpoznawania momentu uzyskania przychodów. Dla określenia przychodu z najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej stosuje się przepisy art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast określenie przychodu z najmu zaliczanego do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, czyli dokonywanego poza działalnością gospodarczą - następuje zgodnie z art. 11 w/w ustawy.

Stosownie do zapisu art. 14 ust. 1 powołanej ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c w/w ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e 1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym :

1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach.

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik:

1) jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz

2) prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz

3) ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami

za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.

Natomiast przychodem z tytułu najmu, stosownie do zapisu art. 11 ust. 1 powołanej ustawy są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Pojęcie kosztu określone zostało w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Zwrot wszelkie koszty wskazuje na wydatki o bardzo zróżnicowanej naturze, gdyż mogą to być wydatki bezpośrednio, jak również pośrednio związane z celem, jakim jest uzyskanie przychodu. Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zagwarantowanie źródła przychodu.

Z powyższych uregulowań prawnych wynika, iż momentem uzyskania przychodu z najmu nie wykonywanego w ramach działalności gospodarczej jest chwila faktycznego otrzymania należności z powyższego tytułu. Zatem dokonany przez Wnioskodawcę wybór opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c powołanej ustawy tj. 19% podatkiem liniowym nie stanowi podstawy do opodatkowania w tej formie przychodów uzyskanych z tytułu najmu wykonywanego poza działalnością gospodarczą. Do czasu uzyskania ostatniego przychodu i poniesienia ostatniego wydatku z najmu wykonywanego poza działalnością gospodarczą, zasadnym będzie rozliczanie przychodów i kosztów z tego źródła odrębnie od prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz w/w uregulowania prawne, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów uznaje stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów