Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.) oraz art.26b ust. 1, ust. 2 pkt 1-4, ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 04 października 2006 roku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
p o s t a n o w i ł
uznać Pani stanowisko, dotyczące utrzymania prawa do ulgi odsetkowej, w przypadku sfinansowania zaciągniętego kredytu hipotecznego, środkami pochodzącymi z innego kredytu jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 04 października 2006 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek, o którym mowa wyżej zawierał następujące pytanie:
czy jeśli zrefinansujemy kredyt hipoteczny udzielony nam w 2003 roku na zakup mieszkania nowym kredytem konsolidacyjnym (tzn. kredytem hipotecznym połączonym z kredytem konsumpcyjnym) lub innym kredytem hipotecznym, to czy utrzymamy prawo do ulgi odsetkowej?
Stan faktyczny: w 2003 roku podpisaliśmy umowę kredytową dotyczącą sfinansowania inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Następnie w roku 2005 razem z mężem nabyliśmy prawo do tzw. ulgi odsetkowej. Obecnie zamierzamy zrefinansować kredyt hipoteczny udzielony nam w 2003 roku na zakup mieszkania, nowym kredytem konsolidacyjnym (tzn. kredytem hipotecznym połączonym z kredytem konsumpcyjnym), lub nowym kredytem hipotecznym, zaciągniętym w innym banku.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, w obu wyżej wymienionych przypadkach utrzymuje prawo do ulgi odsetkowej.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku.
Warunki skorzystania z w/w ulgi określone zostały w ust. 2 w/w przepisu - zgodnie z którym ulgę stosuje się jeżeli:
1/ kredyt /pożyczka/ został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 roku,
2/ kredyt /pożyczka/ był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo- kredytowych do udzielania kredytów /pożyczek/, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 2001 roku,
3/ inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium RP przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym
planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
4/ inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku, a ponadto w przypadku inwestycji:
a/ o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 -zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania zawiadomienia o zakończeniu budowy takiego budynku,
b/ o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 -została zawarta umowa o
ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub budynku niemieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
5/ odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez właściwy podmiot,
6/ odsetki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku, nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
7/ podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu / przychodu/ lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe z tytułu tzw. dużej ulgi budowlanej.
Z przedstawionego stanu faktycznego
we wniosku z dnia 04 października 2006 roku wynika, iż w roku 2003 podpisali Państwo umowę kredytową dotyczącą sfinansowania inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Inwestycja została zakończona w 2005 roku a w zeznaniu podatkowym za ten rok dokonali Państwo pierwszych odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej.
Obecnie zamierzacie Państwo zrefinansować kredyt hipoteczny udzielony w 2003 roku na zakup mieszkania nowym kredytem konsolidacyjnym (tzn. kredytem hipotecznym połączonym z kredytem konsumpcyjnym) lub zrefinansować jeden kredyt hipoteczny nowym kredytem hipotecznym, zaciągniętym w innym banku.
Fakt, że zaciągnięty w 2003r. kredyt hipoteczny wraz z należnymi odsetkami zostanie spłacony środkami pieniężnymi pochodzącymi z innego kredytu / konsolidacyjnego lub hipotecznego /, zdaniem organu podatkowego, nie pozbawia Państwa prawa do odliczenia od dochodu tej części wydatków, która dotyczy spłaconych odsetek, gdyż przepisy w/w ustawy o
podatku dochodowym nie uzależniają prawa do ulgi odsetkowej od źródła pochodzenia środków pieniężnych, przeznaczonych na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu.
Jeżeli spłata odsetek od zaciągniętego w 2003r. kredytu nastąpi jednorazowo, tj. w dniu przelania środków pieniężnych pochodzących z nowego kredytu, wtedy ulga odsetkowa będzie mogła być wykorzystana w całości za rok podatkowy, w którym ta spłata nastąpiła / z uwzględnieniem obowiązującego limitu ulgi /.
Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.