opodatkowanie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku - Interpretacja - IPPB2/415-62/08-2/AS

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2008, sygn. IPPB2/415-62/08-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

opodatkowanie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 09.01.2008 r. (data wpływu 14.01.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.01.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od 1963 r. Wnioskodawca jest hipotecznym (wpisanym do Księgi Wieczystej) współwłaścicielem w ½ części nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Pozostała połowa przedmiotowej nieruchomości należała do rodziców Wnioskodawcy, którzy pozostawali we wspólności majątkowej ustawowej.

Sąd Rejonowy, Wydział III Cywilny postanowieniem z dnia 21.12.2001 r. stwierdził, że spadek po ojcu nabyli z mocy ustawy: matka Wnioskodawcy, Wnioskodawca oraz pozostali dwaj synowie ojca Wnioskodawcy po ¼ części każde z nich. Wymienieni spadkobiercy uiścili w dniu 30.01.2003 r. podatek od nabycia spadku zgodnie z decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 17.01.2003 r.

W dniu 25.10 2007 r. Sąd Rejonowy, Wydział I Cywilny postanowieniem stwierdził, że spadek po matce Wnioskodawcy, zmarłej w dniu 17.03.2007 r. nabyli trzej synowie, każdy w 1/3 części. Spadkobiercy w dniu 15.11.2007 r. zgłosili w urzędzie skarbowym na druku SD Z1 nabycie praw majątkowych. W skład masy spadkowej wchodzi tylko wyżej wymieniona nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w przypadku zbycia całej nieruchomości aktem notarialnym (nie zameldowując się uprzednio w zbywanym mieszkaniu) cena uzyskana ze sprzedaży ze względu na brak tożsamości między przedmiotem sprzedaży (nieruchomość), a przedmiotem nabycia w drodze spadku (udział w części ułamkowej) nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

  • Jeżeli cena stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy to, czy źródłem podlegającym opodatkowaniu będzie przychód od połowy przedmiotowej nieruchomości stanowiącej majątek spadkowy, czy też tylko od części stanowiącej udział w tym majątku matki Wnioskodawcy, ponieważ od nabycia udziałów po ojcu upłynęło więcej niż 5 lat...
  • Na jakim druku PIT Wnioskodawca ma złożyć zeznanie podatkowe z powyższego tytułu (roczne sprawozdanie z osiąganych przychodów składa się na druku PIT- 37)...
  • Zdaniem Wnioskodawcy:

    Wyrokiem z dnia 31.03.2005 r. WSA w Łodzi, sygn. akt I SA/ŁD1956/03 orzekł, że w przypadku braku tożsamości między przedmiotem nabycia, przychód z takiej sprzedaży nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 p0kt 8 lit. a) cytowanej ustawy. Wyrok został opublikowany w Przeglądzie Podatkowym 2005/12/41/.

    Wnioskodawca na podkreślenie stanowiska powołuje się na artykuł z Gazety Prawnej z dnia 11.09.2007 r.

    Zgodnie z powyższym Wnioskodawca nie musiałby zapłacić 19% podatku od tej części udziału w nieruchomości otrzymanej w spadku po ojcu.

    Od nabycia praw majątkowych po ojcu Wnioskodawcy w 2001 r. upłynęło więcej niż 5 lat i nie było wtedy obowiązku zapłaty 19 % podatku od przychodu ze zbycia spadkowej nieruchomości. Obowiązek zapłaty 19 % podatku dochodowego może więc odnosić się tylko do udziału w spadku nabytym w 2007 r. po matce Wnioskodawcy.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

    Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

    Ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 roku.

    W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i płatny jest w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Stosownie do art. 30e ust. 5 dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł. Zgodnie z treścią art. 30e ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

    Zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

    Wysokość ww. nakładów, stosownie do art. 22 ust. 6e, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

    W przedmiotowej sprawie należy przyjąć , że:

    • od 1963 r. Wnioskodawca jest właścicielem ½ udziału w nieruchomości. Zatem pięcioletni termin określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z końcem 1968 r. W związku z tym odpłatne zbycie tej części nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów.
    • w dniu 21.12.2001 r. postanowieniem Sądu Rejonowego Wnioskodawca nabył udziały w nieruchomości w spadku po ojcu. Odpłatne zbycie tej części nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej, gdyż pięcioletni termin określony zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z końcem 2006 r.
    • 17.03.2007 r. Wnioskodawca nabył część udziału w nieruchomości w spadku po matce. Przychód z odpłatnego zbycia tej części nieruchomości nabytej w 2007 roku będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z zasadami wynikającym z art. 30e ustawy podatkowej, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r.

    Podatek dochodowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o którym mowa w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po zaokrągleniu do pełnych złotych powinien być wykazany przez podatnika w odpowiednich pozycjach zeznania PIT-36, PIT-36L albo PIT-38. Podatnik uzależnia rodzaj formularza, na którym rozlicza dochód ze sprzedaży nieruchomości lub praw od innych dochodów.

    Końcowo należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Pana do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie