Temat interpretacji
Czy koszty związane z przygotowaniem i emisją akcji stanowią koszt podatkowy? Czy można VAT wykazany na fakturach dokumentujących ww. wydatki odliczyć?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007 r. (data wpływu 16 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z przygotowaniem i emisją akcji - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z przygotowaniem i emisją akcji.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jawna ma zamiar przekształcić się w spółkę akcyjną, której debiut na giełdzie ma nastąpić w pierwszym półroczu 2008 roku.
W związku z przygotowaniami i emisją akcji Spółka poniosła i będzie ponosić wydatki tj.:
- koszty związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego (koszty badania prawnego i finansowego Spółki);
- koszty doradztwa prawnego i finansowego;
- koszty administracyjne (druk, publikacja i dystrybucja prospektu emisyjnego);
- koszty prawne (opłaty notarialne, sądowe, skarbowe);
- koszty ogłoszeń wymaganych przepisami prawa;
- koszty ewentualnych tłumaczeń dokumentacji przygotowanej na potrzeby Oferty Publicznej;
- koszty promocji Oferty Publicznej, w tym organizacji spotkań (wynajęcie sali, druk materiałów informacyjnych);
- koszty szkoleń w zakresie wiedzy o Giełdzie Papierów Wartościowych.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy koszty związane z przygotowaniem i emisją akcji stanowią koszt podatkowy...
Czy można VAT wykazany na fakturach dokumentujących ww. wydatki odliczyć...
Odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. W zakresie pytania drugiego wniosek zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.
Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki, które Spółka poniesie w związku z emisją akcji, pozostające w bezpośrednim związku z podwyższeniem kapitału własnego Spółki, mają na celu osiągnięcie przychodów podatkowych. Nie jest to związek o charakterze bezpośrednim, ale zdaniem Spółki, celem zasilenia podmiotu gospodarczego w aktywa jest intensyfikacja prowadzonej przez nią działalności. Ww. koszty nie zostały również wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Według Spółki należy przyjąć pogląd, zgodnie z którym koszty emisji akcji można zaliczyć do kosztów podatkowych, ponieważ ich związek z podatkowymi przychodami należy rozpatrywać w szerszym kontekście prowadzonej przez jednostkę działalności gospodarczej, nie zaś przez pryzmat pozyskiwanego, nie opodatkowanego kapitału.
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, z wyłączeniem zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych( t. j. Dz. U Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23
W powołanym przepisie art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, bądź funkcjonowanie tego źródła. Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że podatnik wykaże, iż zostały one w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.
A zatem kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które łącznie spełniają następujące warunki: zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu, tzn. pozostają w racjonalnym związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami oraz nie zostały wymienione w art. 23 ustawy zawierającym katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.
W świetle powyższego należy uznać, iż ponoszone przez Spółkę jawną wydatki takie jak:
- koszty związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego (koszty badania prawnego i finansowego Spółki)
- koszty doradztwa prawnego i finansowego;
- koszty administracyjne (druk, publikacja i dystrybucja prospektu emisyjnego);
- koszty prawne (opłaty notarialne, sądowe, skarbowe);
- koszty ogłoszeń wymaganych przepisami prawa;
- koszty ewentualnych tłumaczeń dokumentacji przygotowanej na potrzeby Oferty Publicznej;
- koszty promocji Oferty Publicznej, w tym organizacji spotkań (wynajęcie sali, druk materiałów informacyjnych);
- koszty szkoleń w zakresie wiedzy o Giełdzie Papierów Wartościowych,
nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wydatki te nie pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przez spółkę jawną przychodami.
To spółka akcyjna zamierzając wprowadzić swoje akcje na giełdę ponosi koszty związane z realizacją tego projektu.
Odnosząc się do powoływanych przez Spółkę we wniosku interpretacji organów podatkowych stwierdzić należy, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację, podobnie jak orzeczenia przeciwne do stanowiska wnioskodawcy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie