Pytanie podatnika - Interpretacja - DD4-033-0720/ZKK/07/1260

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2007, sygn. DD4-033-0720/ZKK/07/1260, Minister Finansów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień konwencji z dnia 13.02.2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku, w sprawie dotyczącej interpretacji prawa podatkowego w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce z tytułu wypłaty odszkodowania z Królestwa Niderlandów osobie fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Polsce w części dotyczącej tej konwencji.

UZASADNIENIE

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Podatnik w dniu 1 czerwca 2005 r. w czasie podróży do pracy na terytorium Królestwa Niderlandów uległ wypadkowi samochodowemu. Odniósł wówczas bardzo poważne obrażenia, w wyniku których została przeprowadzona operacja. Dalsze leczenie i rehabilitacja odbyła się w Polsce. Podatnikowi nie zostało wypłacone odszkodowanie, ponieważ firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku wstrzymała się z jego wypłatą ze względu na możliwość wystąpienia powikłań pourazowych. W związku z faktem, iż powikłania te nie wystąpiły, Podatnik otrzymał informację o decyzji dotyczącej przyznania mu odszkodowania. Wypłata ta nie zostanie jednak dokonana do czasu przedstawienia pisemnego stanowiska polskich organów podatkowych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym kwoty otrzymanej z tytułu ubezpieczenia.

Podatnik oświadcza, iż jest obywatelem polskim i jego stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce.

Zdaniem Podatnika, kwota odszkodowania, która zostanie mu wypłacona z holenderskiej firmy ubezpieczeniowej podlega opodatkowaniu jedynie w Polsce, jednakże jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.).

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny, zważono, co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Konwencja zawarta między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, nie zawiera przepisu odnoszącego się wprost do odszkodowań, zatem należy je zakwalifikować jako tzw. inny dochód. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. konwencji, dochody osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, bez względu na to, gdzie są osiągane, a które nie są objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż przedmiotowe odszkodowanie będzie opodatkowane tylko w Polsce, gdyż Podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Minister Finansów