Temat interpretacji
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 09.09.2008 r. (data wpływu 10.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości
zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia:
- lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe;
- udziału w gruncie związanego z tym lokalem jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony
następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła na własność w dniu 11.05.1995 r. mieszkanie (pismo . z dnia 11.05.1995 r. w sprawie przekształcenia prawa lokatorskiego na własnościowe prawo do lokalu), które zostało sprzedane w dniu 21.08.2008 r.(akt notarialny Nr .....2008).
Dnia 10.12.2007 r. nastąpiło aktem notarialnym Nr ..../2007 przeniesienie własności lokalu i została ustanowiona odrębna własność tego lokalu wraz z udziałem współwłasności działek o łącznym obszarze 4.8037 ha na których znajduje się 11 budynków wielorodzinnych odpowiadającym 6.070/3.782.844 części z takim samym udziałem we współwłasności budynków oraz urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali, oraz przenosi własność lokalu z przynależną piwnicą i pozostałymi prawami do niego przynależnymi.
Wnioskodawczyni dodaje, iż w tym mieszkaniu byli zameldowani od 1988 roku do czerwca 2008 r.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
- Czy w powyższej sytuacji nabycie mieszkania nastąpiło z chwilą dokonania aktu notarialnego, a nie z chwilą przekształcenia prawa z lokatorskiego na własnościowe, co miało miejsce dnia 11.05.1995 r....
- Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania i gruntu przynależnego do tego mieszkania...
Zdaniem Wnioskodawczyni ww. sprzedaż jest
zwolniona z opodatkowania, gdyż w mieszkaniu, które wykupione było ponad 10 lat temu, zameldowana była wraz z mężem od 1988 r. do czerwca 2008 r.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Oznacza to zarazem, iż nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.
W przedmiotowej sprawie dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania - istotne znaczenie ma ustalenie z jaką datą nastąpiło nabycie przez Panią tytułu własności do przedmiotowego lokalu oraz gruntu przynależnego do tego mieszkania.
W opisie stanu faktycznego podaje Pani, iż w dniu 11.05.1995 r. nabyła Pani wraz z mężem mieszkanie w wyniku przekształcenia prawa lokatorskiego we własnościowe prawo do lokalu, a w dniu 10.12.2007 r. została zawarta umowa notarialna o przeniesienie własności lokalu i została ustanowiona odrębna własność tego lokalu wraz z udziałem w gruncie. W dniu 21.08.2008 r. dokonała Pani sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 wyżej powołanej ustawy, jest w takim przypadku liczony odrębnie od daty nabycia tytułu własności do przedmiotowego lokalu i od daty nabycia gruntu przynależnego do tego lokalu mieszkalnego.
Odnosząc się do kwestii nabycia tytułu własności do przedmiotowego lokalu mieszkalnego wskazać należy, iż w sytuacji jak to ma miejsce w rozpatrywanej sprawie gdy podatnik nabył własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na rzecz podatnika w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) za datę nabycia lokalu (nieruchomości) od której upływa 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać datę nabycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności. Świadczy o tym chociażby umiejscowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w Księdze Drugiej Własność i inne prawa rzeczowe ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).
W związku z powyższym sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a nie od końca roku w którym nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu.
Z powołanych wyżej przepisów i wyjaśnień wynika zatem jednoznacznie, iż w przedstawionej przez Panią sytuacji data nabycia lokalu mieszkalnego, na który przeniesiono tytuł własności, jest równoznaczna z datą nabycia własnościowego prawa do lokalu, czyli jak Pani podaje jest to rok 1995.
Biorąc pod uwagę, iż nabycie mieszkania miało miejsce przed dniem 31 grudnia 2006 r., to przychód ze sprzedaży tego mieszkania podlega zasadom opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych obowiązującym do 31.12.2006 r., według zryczałtowanej stawki 10%.
Istotne znaczenie w sprawie ma jednak to, że wskazany wcześniej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno w brzmieniu przed, jak i po nowelizacji wprowadzonej z dniem 1 stycznia 2007 r. mówi, iż nie stanowi źródła przychodów odpłatne zbycie nieruchomości i praw wymienionych w tym przepisie, jeżeli miało miejsce po upływie pięciu lat od nabycia. Ponieważ w Pani przypadku minęło już pięć lat od daty nabycia lokalu, na który przeniesiono tytuł własności, odpłatne zbycie tego mieszkania nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując sprzedaż mieszkania nabytego w 1995 r. na zasadzie własnościowego prawa do lokalu, na który w 2007 r. przeniesiono tytuł własności nie stanowi źródła przychodów i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast po przekształceniu lokalu mieszkalnego w odrębną własność dotychczasowy użytkownik staje się właścicielem nie tylko lokalu, ale także udziału w gruncie. W przedmiotowej sprawie udział w gruncie został nabyty na podstawie aktu notarialnego z dnia 10.12.2007 r. Zatem przychód ze sprzedaży udziału w gruncie podlega zasadom opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych obowiązujących po dniu 1 stycznia 2007 r.
W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku dokonania sprzedaży.
Mając na względzie powyższe okoliczności faktyczne i prawne, w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy należy więc liczyć od końca roku kalendarzowego 2007, tj. tego roku w którym nastąpiło nabycie udziału w gruncie. Tym samym sprzedaż udziału w gruncie stanowi źródło przychodów, z którego dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Końcowo należy wyjaśnić, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomości lub udziału w takim lokalu,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w
lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż w 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.
Przedmiotowe zwolnienie od podatku dochodowego nie obejmuje przychodów z odpłatnego zbycia gruntów, zarówno tych, które stanowią odrębny przedmiot własności jak i gruntów trwale związanych z budynkami stanowiących część składową nieruchomości.
Za nieprawidłowe należy zatem uznać stanowisko Wnioskodawczyni w części dotyczącej sprzedaży udziału w gruncie związanego z tym lokalem. Przychód z odpłatnego zbycia udziału w gruncie podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, według zasad określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z
uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), został złożony przez jednego ze współwłaścicieli mieszkania zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla małżonka Wnioskodawczyni.
Małżonek, chcąc uzyskać interpretację indywidualną, winien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
1.Czy w powyższej sytuacji nabycie mieszkania nastąpiło z chwilą dokonania aktu notarialnego, a nie z chwilą przekształcenia prawa z lokatorskiego na własnościowe, co miało miejsce dnia 11.05.1995 r.?
2. Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest do zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania i gruntu przynależnego do tego mieszkania?