Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26.03.2008 r. (data wpływu 31.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze spadku - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31.03.2008 r. został złożony ww. wniosek o
udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze spadku.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni zamierza sprzedać nieruchomość w postaci lokalu mieszkalnego, wykupionego na własność w 1989 r. przez dziadków od Skarbu Państwa, o powierzchni 36 m2, znajdującego się w Ł. Mieszkanie to Wnioskodawczyni nabyła po zmarłej babci i zmarłym dziadku - w spadku, w wyniku dziedziczenia testamentowego.
Dziadek zmarł w dniu 28 sierpnia 1997 r., natomiast postanowienie o stwierdzeniu nabycia przez Wnioskodawczynię spadku w całości po nim zostało wydane w dniu 10 maja 2007 r. Babcia zmarła 12 września 2006 r., natomiast stwierdzenie nabycia spadku przez Wnioskodawczynię w całości po niej zostało wydane 26 września 2007 r.
Ww. mieszkanie nie jest jedynym mieszkaniem, którego Wnioskodawczyni jest właścicielką.
Wnioskodawczyni nie była i nie jest w odziedziczonym mieszkaniu zameldowana, ani nigdy nie zamieszkiwała w tym mieszkaniu.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód ze sprzedaży mieszkania nabytego przez Wnioskodawczynię w drodze spadku, w sposób i w terminach opisanych w niniejszym wniosku jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie przepisów art. 21 ust 1 pkt. 32 d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku.
Na podstawie przepisów prawa cywilnego nabycie przez Wnioskodawczynię mieszkania, które było przedmiotem spadku nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r., gdyż spadek nabywa się z dniem jego otwarcia, czyli śmierci spadkodawcy, która miała miejsce w przypadku dziadka w 1997 r., a w przypadku babci w 2006 r.
Przeprowadzenie dwóch postępowań spadkowych w 2007 r. nie ma znaczenia dla faktycznej daty nabycia spadku.
W związku z powyższym, w przypadku zbycia tego mieszkania w 2007 r., przychód ze sprzedaży będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny
prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - wyrażającym zasadę powszechności opodatkowania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)c) tej ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Należy jednak podkreślić, że stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 217, poz. 1588) - do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.
W przedmiotowej sprawie dla określenia właściwej podstawy normującej zasady opodatkowania przychodu, jaki Pani zamierza uzyskać ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku po zmarłych dziadkach istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia spadku.
Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek - to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.
Jednocześnie w myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Nabycie to jest niezależne ani od złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku, ani istnienia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, jak prawidłowo Pani uważa.
A zatem, przy określeniu momentu nabycia spadku decydujące znaczenie ma data otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.
Z wniosku wynika, że odziedziczyła Pani w całości po dziadkach mieszkanie własnościowe, przy czym dziadek zmarł 28.08.1997 r., a babcia zmarła 12.09.2006 r. A zatem stwierdzić należy, iż nabycie przez Panią praw do przedmiotowego mieszkania miało miejsce - w części przypadającej po zmarłym dziadku w 1997 r., a w części przypadającej po zmarłej babci w 2006 r.
W tym stanie rzeczy w odniesieniu do sprzedaży przedmiotowego mieszkania mają więc odniesienie przepisy ustawy o podatku dochodowym przed nowelizacją - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.
Stosownie do art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek z tytułu ww. przychodów ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.
Ustawodawca przewidział jednak określone ulgi i zwolnienia, które na mocy przepisów przejściowych obowiązują nadal, w tym w odniesieniu do przychodów ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych do końca 2006 r., a takie nabycie nastąpiło w Pani sytuacji.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d), który to przepis słusznie Pani podaje, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Wobec powyższego, przychód ze sprzedaży przedmiotowego mieszkania podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Końcowo należy zauważyć, że w podatku dochodowym od osób fizycznych tego rodzaju zwolnienie nie ma żadnych
dodatkowych obwarowań odnośnie celu i terminu przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży, jak również nie jest obwarowane koniecznością zameldowania bądź zamieszkiwania w przedmiotowym mieszkaniu.
Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.