Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10.06.2007 r. (data wpływu 19.06.2008 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19% jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.06.2008 r.
został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19%.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zatrudniony jest w X S.A. na stanowisku specjalista analityk, dla którego zdefiniowany jest zakres obowiązków:
- Analiza rynku i potrzeb klienta w zakresie e-produktów,
- Analiza technologiczna dla projektów realizowanych w dziale IK,
- Identyfikacja zagrożeń i ryzyka dla projektów,
- Przygotowywanie studium wykonalności projektów,
- Przygotowanie wymagań funkcjonalnych dla projektów prowadzonych w Dziale IK,
- Przygotowanie założeń dla projektów upgradeowania systemów,
- Przygotowanie kierownictwu analiz projektów w zakresie wdrożeń ulepszeń technologicznych
- Współpraca z Kierownikami Projektów przy realizacji ich projektów,
- Terminowe i staranne wykonywanie powierzonych zadań zgodnie z poleceniami przełożonego i Kierowników Projektów oraz obowiązującymi przepisami,
- Udział w akceptacji ostatecznego rozwiązania e-produktu,
- Prowadzenie rejestrów i przygotowywanie raportów wymaganych przez metodologię PRINCE2,
- Składanie okresowych sprawozdań (raportów) dotyczących realizacji projektu do właściwego Kierownika Projektu,
- Wykonywanie innych zadań poleconych przez Kierownika Projektu lub Kierownictwo Działu,
Wnioskodawca zamierza założyć działalność gospodarczą (tzw. pozarolnicza działalność gospodarcza) i już jako firma podpisać z X S.A. umowę o świadczenie usług informatycznych w następującym zakresie:
- Tworzenie scenariuszy testowych oraz innej dokumentacji koniecznej do zaplanowania właściwej jakości finalnych produktów
- Odbiór wykonanych przez programistów prac
- Wykonanie zaplanowanych testów
- Raportowanie wykrytych błędów zgodnie z przyjętymi w PWPW standardami
- Walidacja poprawek wykonanych przez programistów
- Tworzenie raportów jakościowych oraz kontrola poziomu jakości wykonanego oprogramowania
- Tworzenie dokumentacji użytkownika, administratora, instalacyjnej oraz wszelkiej innej nie związanej bezpośrednio z kodami źródłowymi
- Replikacja błędów występujących w środowiskach produkcyjnych, na środowiskach testowych
- Przygotowywanie innej dokumentacji wymaganej przez Kierownictwo IK, Dyrekcję pionu PI oraz Zarząd
- Składanie okresowych informacji i raportów dotyczących realizacji projektów do: Kierownika Działu Projektów Informatycznych (IK), Dyrektora Pionu PI oraz w miarę potrzeb
także dla Dyrektorów innych Pionów i struktur organizacyjno-projektowych (Komitety Sterujące) przedsiębiorstwa Zamawiającego.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Zdaniem Wnioskodawcy może on korzystać z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, ponieważ nie następuje utrata tego prawa, wskutek uzyskiwania przychodów z tytułu wykonywania na rzecz byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej tych samych czynności, jakie wykonuję w ramach umowy o pracę.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
W myśl przepisu art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten
traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacania zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku specjalista analityk, natomiast na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczyć będzie usługi informatyczne.
W przypadku zatem wykonywania przez Pana w ramach umowy o pracę na stanowisku specjalista analityk czynności nie odpowiadających czynnościom wykonywanym przez Pana w ramach indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej, może Pan wybrać opodatkowanie podatkiem liniowym.
Gdyby jednak czynności wykonywane w ramach stosunku pracy na rzecz spółki X S.A. na stanowisku specjalista analityk, odpowiadały czynnościom wykonywanym w ramach działalności gospodarczej straci Pan w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i będzie Pan obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż przychody uzyskane przez Pana z pozarolniczej działalności gospodarczej przy zachowaniu uwarunkowań przewidzianych w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem liniowym wg stawki 19%.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. W sytuacji, gdyby przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różniło się od stanu faktycznego, który nastąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Końcowo zauważyć należy, iż w przedmiotowej sprawie, mając na uwadze treść przepisu art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, tut. Organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia
postępowania dowodowego, które wskazałoby, że świadczenie w ramach działalności usługi na rzecz obecnego pracodawcy odpowiadają czynnością wykonywanym w ramach stosunku pracy. Do postępowania w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest czynnością postępowania podatkowego.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.