Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPB2/415-156/07-2/IŚ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2007, sygn. IPPB2/415-156/07-2/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 06.09.2007 r. (data wpływu 12.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów z kapitałów pieniężnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

W drodze nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka A), Wnioskodawca stanie się właścicielem części udziałów w Spółce A.

Następnie w Spółce A nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego poprzez zmianę umowy spółki.

Podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce A zostanie dokonane poprzez podwyższenie wartości nominalnej nabytych udziałów. Zgodnie z art. 257 § 2 kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych udziałów. W niniejszym przypadku nie dochodzi do ustanowienia nowych udziałów.

W ramach podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce A, Wnioskodawca wniesie wkład niepieniężny w celu pokrycia zwiększonej wartości udziałów. W skład powyższego aportu wchodzą składniki majątkowe w postaci akcji w spółce akcyjnej/spółkach akcyjnych.

Przedmiot wkładu nie stanowi przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W wyniku wniesienia wkładu do Spółki A, wzrasta jedynie wartość nominalna udziałów w Spółce A, bez zwiększania ich liczby (wydania nowych udziałów w Spółce A).

Efektem dokonywanych w ten sposób podwyższeń kapitału zakładowego w Spółce A nie będzie zatem objęcie przez Wnioskodawcę żadnych nowych udziałów w Spółce A.

W drodze nabycia udziałów w spółce akcyjnej (Spółka B), Wnioskodawca stanie się właścicielem części akcji w Spółce B.

Następnie w Spółce B nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego poprzez zmianę umowy spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce B nastąpi w drodze podwyższenia wartości nominalnej nabytych akcji. Zgodnie z art. 431 § 1 Kodeksu spółek handlowych, podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.

W niniejszym przypadku nie dochodzi do ustanowienia nowych akcji.

W ramach tego podwyższenia kapitału zakładowego, Wnioskodawca wniesie do Spółki B wkład niepieniężny w celu pokrycia zwiększonej wartości akcji. W skład powyższego aportu wchodzą składniki majątkowe w postaci akcji w spółce akcyjnej/spółkach akcyjnych.

Przedmiot wkładu nie stanowi przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W wyniku wniesienia wkładu do Spółki B, wzrasta jedynie wartość nominalna akcji w Spółce B, bez zwiększania ich liczby (emisji nowych akcji w Spółce B).

Efektem dokonywanych w ten sposób podwyższeń kapitału zakładowego w Spółce B nie będzie zatem objęcie przez Wnioskodawcę żadnych nowych akcji w Spółce B.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki B w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, skutkujące podwyższeniem wartości nominalnej istniejących akcji Wnioskodawcy w Spółce B, a nie objęciem nowych akcji w Spółce B, skutkuje powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (z uwagi na zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy, art. 17 ust. 1 pkt 9 nie dotyczy wkładów niepieniężnych w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części).

Wykładnia językowa powyższego przepisu prowadzi do wniosku, że przychód u udziałowca/akcjonariusza powstaje wyłącznie wówczas, gdy ma miejsce pierwotne nabycie udziałów/akcji, czyli objęcie udziałów/akcji w momencie ich utworzenia.

W razie podwyższenia wartości nominalnej posiadanych już przez udziałowca/akcjonariusza udziałów/akcji nie dochodzi do ich ponownego objęcia. Oznacza to, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki dokonane przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów/akcji nie będzie prowadzić do powstania przychodu u udziałowca/akcjonariusza, nawet jeśli podwyższenie kapitału zakładowego związane jest z wniesieniem aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Stanowisko zbieżne z prezentowanym poglądem zajęła Izba Skarbowa w Krakowie w interpretacji z dnia 26 listopada 2004 r. (PD-1/005/2-410/04/WK).

Powyższa interpretacja pozostaje w spójności z przepisem art. 22 ust. 1 f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia jeżeli udziały te (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zatem, wprawdzie w chwili podwyższenia kapitału zakładowego Spółki A / Spółki B bez obejmowania nowych udziałów/akcji nie powstaje przychód w rozumieniu art. 17 ust 1 pkt 9 powołanej ustawy, lecz przy zbyciu tych udziałów/akcji Wnioskodawca nie będzie mógł uwzględnić zwiększenia wartości nominalnej zbywanych udziałów / akcji. Tym samym kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą jedynie wydatki na nabycie udziałów w Spółce A / akcji w Spółce B.

W konkluzji, w opisanym stanie faktycznym podwyższenie wartości kapitału zakładowego w Spółce A lub w Spółce B w zamian za wkład niepieniężny, nie powoduje skutku w postaci objęcia nowych udziałów w Spółce A lub nowych akcji w Spółce B. W związku z powyższym przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstaje.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów (akcji) istniejących lub ustanowienie nowych (art. 257 § 2 i art. 431 §1).

Podwyższenie kapitału zakładowego powstaje z chwilą wpisania do rejestru we właściwym sądzie rejestrowym.

Zgodnie natomiast z art. 258 § 2 Kodeksu spółek handlowych oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu nowego udziału (akcji) bądź udziałów (akcji) lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału (akcji) bądź udziałów (akcji) wymaga formy aktu notarialnego.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że zachodzi konieczność objęcia nie tylko całej wartości nowo utworzonego udziału (akcji) ale także objęcia już istniejącego, w części dotyczącej jego podwyższonej wartości.

Z powyższego nie wynika zatem, że mogą być obejmowane tylko nowo utworzone udziały (akcje) i to w całości. Nie ma więc podstawy do przyjęcia na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych zawężającej wykładni art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updof tj. wykładni przyjmującej, iż przychód powstanie jedynie w sytuacji jednokrotnego, pierwotnego objęcia nowo utworzonych udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny. Przepis ten nie stanowi bowiem o objęciu tylko nowo utworzonych udziałów (akcji), ani o objęciu jednorazowym i pierwotnym, tj. związanym z utworzeniem udziału (akcji). Przepis ten stanowi natomiast, iż w przypadku objęcia udziałów (akcji) w zamian za określony wkład niepieniężny przychodem jest wartość nominalna udziału (akcji), a nie wartość nominalna pierwotna, tj. wartość nominalna udziału (akcji) z chwili jego utworzenia.

Zasady ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny zostały zawarte w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 9 updof, w którym ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów do przychodów z kapitałów pieniężnych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Z treści art. 17 ust. 1a pkt 2 updof wynika natomiast, iż przychód określony w art. 17 ust. 1 pkt 9 updof powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Z brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 9 updof wynika, że ustawodawca wiąże określone skutki prawne w zakresie podatku dochodowego z objęciem udziałów w zamian za aport po stronie podmiotów wnoszących wkład. Gdy podmiot wnosi do spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej) wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, osiąga w związku z tą operacją przychód. Jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zestawiając ww. przepisy należy stwierdzić, że nie ma znaczenia, czy podwyższenie kapitału zakładowego następuje w drodze emisji nowych udziałów (akcji), czy też podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów (akcji). W obu przypadkach przychodem jest bowiem nominalna wartość udziałów (akcji).

Ustawodawca za przychody z kapitałów pieniężnych uważa nominalną wartość udziałów (akcji), co wynika wprost z literalnego brzmienia treści art. 17 ust. 1 pkt 9 updof. W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego wartość nominalna zarówno udziałów w Spółce A, jak również akcji w Spółce B ulegnie zmianie i w tych przypadkach przychodem będzie kwota odpowiadająca zwiększeniu wartości dotychczasowych udziałów (akcji). Przychód (dochód) ten będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Z uwagi na to, iż przedmiotowy wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów z kapitałów pieniężnych na skutek błędnego obliczenia przez wnioskodawcę liczby stanów faktycznych został opłacony w wysokości 150,00 zł, połowa opłaty dokonanej w dniu 06.09.2007 r. zostanie zwrócona zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształceniu w inną formę organizacyjno-prawną (Dz. U. Nr 116, poz. 783) na rachunek XXXXX Sp. z o.o. nr XXXXXX w Banku XXX.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie