Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPB2/415-305/08-2/IŚ

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2008, sygn. IPPB2/415-305/08-2/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15.02.2008 r. (data wpływu 18.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia straty ze źródeł przychodu kwalifikowanych do kapitałów pieniężnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia straty ze źródeł przychodu kwalifikowanych do kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 2007 r. osiągnął przychód ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji). Jednocześnie w tym samym roku poniósł stratę na operacjach rynku walutowego (F wymiana walut).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, możliwe jest rozliczenie straty na rynku walutowym F od przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści tego przepisu wynika, iż przedmiotem opodatkowania co do zasady jest dochód.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (ust. 2 ww. artykułu).

Jednocześnie ust. 3 stanowi, iż o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty.

Wskazana zasada - na podstawie ust. 6 cyt. artykułu - ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepięniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Źródła przychodów określa art. 10 ust. 1 cytowanej ustawy. Jednym z nich, wskazanych w pkt 7 tego przepisu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do art. 17 ust. 1 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, mi.in.:

  • należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (pkt 6 lit. a),
  • przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających (pkt.10).

Definicje pojęć papiery wartościowe i pochodne instrumenty finansowe zawiera ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 ze zm.).

Jak stanowi art. 3 pkt 1 tej ustawy, przez papiery wartościowe rozumie się:

  • akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, ze zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
  • inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

Natomiast, w myśl art. 2 ust.1 pkt 2 lit. c) tej samej ustawy, instrumentami finansowymi są między innymi niebędące papierami wartościowymi finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe. W kategorii tej mieszczą się transakcje zawierane na rynku walutowym F.

Stosownie do zapisu art. 30b ust. 1 powołanej ustawy podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym dochód z wymienionych tytułów ustala się odpowiednio zgodnie z zasadami określonymi w ust. 2 tego artykułu.

Na podstawie art. 30b ust. 5 dochodu tego nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, tj. według progresywnej skali, określonej w art. 27 oraz opodatkowanymi podatkiem liniowym.

W myśl ust. 6 cyt. przepisu, po zakończeniu roku podatkowego, podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 powoływanej ustawy wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (formularz PIT-38), i obliczyć należny podatek dochodowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2007 r. dokonał Pan sprzedaży papierów wartościowych (akcji), na której to transakcji osiągnął Pan dochód i w tym samym roku poniósł stratę z transakcji przeprowadzanych na rynku walutowym F.

Bezsprzecznym jest zatem, że przedmiotowe transakcje podlegają wyżej podanym zasadom opodatkowania, w świetle których to zasad istnieje możliwość skompensowania straty na transakcjach na rynku walutowym F z zyskami osiągniętymi na sprzedaży akcji.

Z powyższych zasad opodatkowania wynika bowiem, iż w sytuacji, gdy w ciągu roku podatkowego miały miejsce różne zdarzenia, o których mowa w art. 30b ust. 1 a do takich zaliczają się również dokonana przez Pana sprzedaż papierów wartościowych i operacje na rynku walutowym F - dochód do opodatkowania w tym przypadku ustala się jako różnicę sumy przychodów ze wszystkich transakcji i zdarzeń wymienionych w art. 30b ust. 2 i sumy kosztów ich uzyskania. Wobec tego, jeżeli na którejkolwiek operacji z tytułów określonych w art. 30b ust. 1 wystąpi wynik ujemny może on być pokryty dochodami z innej operacji, co w efekcie może skutkować w ostatecznym rachunku nie tyle wystąpieniem straty podatkowej, co mniejszym dochodem do opodatkowania. Takie skomasowanie, zsumowanie, potrącenie nie stanowi odliczenia straty, ale jest realizowane po prostu przez wpisanie odpowiedniej kwoty łącznej w zeznaniu rocznym. Dopiero wynik ujemny na wszystkich operacjach oznacza stratę, która na mocy cyt. wyżej art. 9 ust. 3 w związku z art. 9 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może obniżyć dochód z tytułów, o których mowa w art. 30b ustawy, osiągnięty w najbliższych po sobie kolejno pięciu latach podatkowych, z tym że jak już wyżej wskazano - wysokość obniżenia dochodu, w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Jeżeli po upływie pięciu lat od poniesienia straty u podatnika nie wystąpi zysk z kapitałów pieniężnych, nierozliczona strata bezpowrotnie przepada.

Ponadto, mając na uwadze specyfikę rozliczeń w zakresie zysków i strat z kapitałów pieniężnych (wykazanych w formularzu PIT-38) należy wskazać, iż do tego, aby podatnik mógł odliczyć za dany rok straty poniesione w latach ubiegłych koniecznym jest wykazanie jej w rozliczeniach złożonych za poprzednie lata. W przeciwnym wypadku, tj. nawet, jeżeli podatnik faktycznie poniósł stratę w latach ubiegłych, a nie udokumentował jej w złożonym za dany rok zeznaniu, traci prawo do pomniejszenia zysku za dany rok.

Reasumując, w rozliczeniu PIT-38 może pomniejszyć Pan przychód ze sprzedaży akcji o stratę poniesioną na rynku walutowym F, o czym przesądzają fakt, że przedmiotowe operacje należą do tego samego źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne mieszczące się w dyspozycji art. 9 ust. 3 w związku z art. 9 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz specyfika rozliczeń w zeznaniu rocznym tych operacji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie