Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPB2/415-212/08-2/AF

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2008, sygn. IPPB2/415-212/08-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30.01.2008 r. (data wpływu 01.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego nabytego w 2007 r. oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na ulepszenie mieszkania i kosztów związanych z zaciągniętym kredytem na nabycie ww. praw jest:

  • prawidłowe - odnośnie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego kosztów prowizji związanych z zaciągniętym kredytem na nabycie ww. praw, opłaty z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu oraz kosztów odsetek od zaciągniętego kredytu,
  • nieprawidłowe - odnośnie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wydatków poniesionych na ulepszenie mieszkania poniesionych w 2004 r.

UZASADNIENIE

W dniu 01.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego nabytego w 2007 r. oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na ulepszenie mieszkania i kosztów związanych z zaciągniętym kredytem na nabycie ww. praw.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

W dniu 24.04.2007 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego. Zbycia tych praw na podstawie umowy sprzedaży Wnioskodawczyni dokonała dnia 15 czerwca 2007 r. Wnioskodawczyni mieszkaniem dysponowała faktycznie od 2004 r. W roku 2004 poniesione zostały wydatki na ulepszenie mieszkania, tj. zabudowa kuchni, szafy wnękowe, glazura, terakota, gładzie. Wydatki te, udokumentowane fakturami VAT, zwiększyły wartość mieszkania, które zostało zbyte wraz z ulepszeniami. Wnioskodawczyni i jej mąż nie mieszkali w ww. mieszkaniu i nie byli w nim zameldowani. Ponadto w związku z nabyciem ww. praw Wnioskodawczyni zaciągnęła wraz z mężem kredyt i w związku z tym poniosła koszty prowizji, opłatę z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, odsetki od kredytu. Wnioskodawczyni rozlicza się z mężem we wspólnym zeznaniu podatkowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zdaniem Wnioskodawcy

Dochód ze zbycia praw opisanych w stanie faktycznym podlega opodatkowaniu wg zasad przewidzianych w art. 30e ust. 1, 2, 4 oraz 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek płatny jest od dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia praw a kosztami uzyskania przychodów. Dochodu tego nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Podlega on opodatkowaniu stawką 19% i jest płatny w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Kosztami uzyskania przychodu ze zbycia praw opisanych w stanie faktycznym są:

  • opisane w stanie faktycznym wydatki poniesione na ulepszenie mieszkania w 2004 r. udokumentowane fakturami VAT, ponieważ zwiększyły one wartość mieszkania,
  • odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie opisanych w stanie faktycznym praw, prowizja od tego kredytu oraz opłata za jego wcześniejszą spłatę, ponieważ poniesienie tych kosztów warunkowało zakup nieruchomości a zatem związane jest także ze zbyciem nieruchomości.

Podobne stanowisko wyraził Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w postanowieniu z dnia 31 sierpnia 2007 r. Nr 1449/1CF/415/IP-79/07/EW.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz
  3. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,

  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni nabyła 24.04.2007 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego. Zbycia ww. praw dokonała 15.06.2007 r. Wnioskodawczyni mieszkaniem dysponowała od 2004 r. Wydatki na ulepszenie mieszkania zostały poniesione również w 2004 r. Wnioskodawczyni w zbywanym spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nie mieszkała i nie była zameldowana.

Katalog praw majątkowych zawarty w art. 10 ust. 1 pkt 8 jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że jedynie w enumeratywnie wymienionych przypadkach, gdy następuje odpłatne zbycie ściśle wskazanych w nim praw majątkowych, uzyskane z tego tytułu przychody podlegają opodatkowaniu na zasadach szczególnych, określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Powyższy katalog nie zawiera spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego. Stosownie bowiem do treści art. 10 ust. 1 pkt 7, za źródło przychodu uznaje się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W świetle powyższego, spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca postojowego, jako prawo majątkowe inne niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podlega opodatkowaniu jako źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy. Dochody uzyskane z tej sprzedaży są opodatkowane wg tzw. zasad ogólnych określonych m.in. w art. 9, według skali podatkowej zawartej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ogólna zasada dotycząca sposobu ustalania dochodów z poszczególnych źródeł przychodów została określona w ust. 2 tego przepisu, który stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Dochodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest więc nadwyżka przychodów ze sprzedaży praw majątkowych nad kosztami uzyskania przychodów z tego źródła. Ogólna zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 22 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W związku z powyższym do kosztów odpłatnego zbycia miejsca postojowego można zaliczyć koszty prowizji związane z zaciągniętym kredytem na nabycie miejsca postojowego, opłatę z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, koszty odsetek od zaciągniętego kredytu.

Natomiast przychód uzyskany z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy.

Jak wynika z art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości i praw. Powiększenie to może dotyczyć nieruchomości wynajmowanych i amortyzowanych poza działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Ustalenie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia odbywa się zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d ww. ustawy.

W rozpatrywanym przypadku ustalenie kosztów uzyskania przychodu odbywa się na podstawie art. 22 ust. 6c, w myśl którego koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

W art. 22 ust. 6e ustawodawca precyzyjnie wskazał na podstawie jakich dokumentów określa się wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, tj. na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o VAT oraz innych dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Określając koszty uzyskania przychodu należy brać pod uwagę te wydatki, które mają bezpośredni wpływ na uzyskany przychód. Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz powyżej stan prawny, należy stwierdzić, iż z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni do kosztów odpłatnego zbycia i nabycia może zaliczyć następujące wydatki przypadające na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego:

  • koszty prowizji związane z zaciągniętym kredytem na nabycie ww. nieruchomości,
  • opłatę z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu,
  • koszty odsetek od zaciągniętego kredytu.

Do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nakłady poniesione przez Wnioskodawczynię w 2004 r., w czasie dysponowania lokalem, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, ponieważ w art. 22 ust. 6c ustawy dokładnie wskazano, że chodzi o nakłady poniesione w czasie posiadania tych (sprzedawanych) rzeczy lub praw.

Odnosząc się do przywoływanej w uzasadnieniu wniosku indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wydanej przez organ podatkowy podkreślenia wymaga, iż interpretacja ta dotyczy tylko konkretnej sprawy podatnika, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko w tej sprawie rozstrzygnięcie w niej zawarte jest wiążące. Nie stanowi ona materialnego prawa podatkowego i nie ma mocy powszechnie obowiązującej.

Reasumując należy stwierdzić, iż przychód, który Wnioskodawczyni uzyskała z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego podlega opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wartość przychodu uzyskanego ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego, stosownie do dyspozycji art. 45 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winna być wykazana wraz z innymi przychodami osiągniętymi w roku podatkowym przez Wnioskodawczynię w zeznaniu podatkowym składanym do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano zbycia ww. prawa. Natomiast dochód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym zgodnie z zapisem art. 30e ustawy. Dochodu tego nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Podatek płatny jest również w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ustawy.

Do kosztów odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jak i miejsca postojowego Wnioskodawczyni może zaliczyć proporcjonalnie poniesione, przypadające na nabycie powyższych praw koszty prowizji związane z zaciągniętym kredytem na nabycie ww. nieruchomości i prawa majątkowego, opłatę z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu oraz koszty odsetek od zaciągniętego kredytu. Biorąc powyższe pod uwagę Wnioskodawczyni nie przysługuje zaliczenie w koszty z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego poniesionych w 2004 r. wydatków na ulepszenie mieszkania udokumentowanych fakturami VAT.

Końcowo należy wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Pani, jako występującej z wnioskiem. Nie chroni natomiast Pani męża.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Referencje
1449/1CF/415/IP-79/07/EW, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie