Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 6 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2007r. do tut. BKIP wpłynął Pana wniosek o
udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna w 1992r. skorzystał z oferty prywatyzacyjnej przedsiębiorstwa M. L. nabywając odpłatnie, bez preferencji część jego akcji. Przedsiębiorstwo to zostało wówczas przekształcone z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną. Oferta sprzedaży akcji kierowana była do pracowników, ale także do osób fizycznych, które nigdy w zakładzie nie pracowały. Akcje zostały nabyte przez pracowników, a także kilkadziesiąt osób z obszaru całej Polski. Była to więc oferta publiczna, z której skorzystało łącznie ponad 300 osób fizycznych. Wnioskodawca zaznaczył przy tym, że nigdy nie był pracownikiem w/w przedsiębiorstwa państwowego, ani też nowopowstałej spółki. Przedmiotowe
akcje zostały sprzedane innej osobie fizycznej w dniu 19 listopada 2006r. Sprzedający i nabywca zapłacili solidarnie podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1 % wartości transakcji.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy dochód uzyskany ze sprzedaży akcji zwolniony jest z podatku dochodowego od osób fizycznych, czy w ogóle podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem wnioskodawcy nabycie przez niego akcji spełniało warunki obrotu publicznego, co znajduje potwierdzenie w akcie notarialnym z 1992r. powołującym spółkę M. L., w której stał się jednym z wielu akcjonariuszy.
Ponadto z art. 19 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw w związku z art. 52 pkt 1 lit. b) tej ustawy wynika, że wnioskodawca spełnił warunki zwolnienia od podatku: - sprzedane akcje nabył przed
dniem 1 stycznia 2004r., - sprzedane akcje spełniały warunek dopuszczenia do obrotu publicznego, - sprzedane akcje nabyte zostały na podstawie oferty publicznej.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym w 2006r.) zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001r. do dnia 31 grudnia 2003r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21
sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 ze zm.). Natomiast w myśl art. 19 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r.: z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt. 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r.
W świetle powyższych przepisów warunkiem zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia akcji nabytych przed 1 stycznia 2004r. jest nabycie tych akcji m. in. na podstawie oferty publicznej oraz dopuszczenie ich do obrotu publicznego.
Z wniosku podatnika wynika, że sprzedane akcje zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r. oraz, że zostały nabyte na podstawie oferty publicznej.
Pojęcie publicznej oferty nie zostało zdefiniowane przez ustawę podatkową. Przepisy normujące publiczny obrót papierami wartościowymi w stanie prawnym obowiązującym przed 2004r. zawarte były w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (tj.: Dz. U. z 2002r. Nr 49, poz. 447 ze zm.). Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 tej ustawy publicznym obrotem papierami wartościowymi jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.
Natomiast wprowadzenie akcji do obrotu publicznego regulowały w 1992r., tj. roku, w którym wnioskodawca dokonał nabycia akcji,
przepisy art. 49 ustawy z dnia 22 marca 1991r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 155 ze zm.), zgodnie z którymi wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu wymaga zgody Komisji Papierów Wartościowych, przy czym Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski emitujący papiery wartościowe obowiązani są zawiadomić Komisję o emisji tych papierów. Podobne regulacje prawne znalazły się w obowiązującej do dnia 31 grudnia 2005r. ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
W związku z tym o ile sprzedane w 2006r. akcje w chwili ich nabycia były akcjami dopuszczonymi do obrotu publicznego, dochód ze sprzedaży tych akcji uzyskany w 2006r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia
w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub
bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.