Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8... - Interpretacja - US I/2 415/2/2007

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.02.2007, sygn. US I/2 415/2/2007, Urząd Skarbowy w Łowiczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), podziela pogląd przedstawiony we wniosku z dnia 26 stycznia 2007r.

W dniu 26 stycznia 2007r. złożono do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do sposobu i zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawierał następujące pytanie:
czy uzyskany przychód z tytułu umorzonych pożyczek należy traktować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i w związku z art. 42a tej ustawy należy sporządzić i przesłać informację na druku PIT-8C ? Zdaniem wnioskodawcy umorzone pożyczki mogą być traktowane jako przychody z innych źródeł, bowiem stanowią one przychód podatnika w momencie ich umorzenia tzn. w m-cu grudniu 2006r., w której to dacie podatnik nie był pracownikiem. W związku z tym nie są to przychody uzyskane ze stosunku pracy, od których istnieje obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i przesłania informacji na druku PIT- 11/8B.

Umorzonych byłym pracownikom pożyczek nie można traktować jako przychodu ze stosunku pracy. Należy je zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, ponieważ na dzień umorzenia pożyczki podatnicy nie byli już pracownikami pożyczkodawcy. Co do zasady, środki pieniężne pochodzące z otrzymanej pożyczki nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ pożyczkobiorca jest zobowiązany do zwrotu kwoty pożyczki w określonym terminie. Jeśli jednak pożyczkodawca umorzy kwotę pożyczki, następuje całkowite lub częściowe zwolnienie dłużnika z długu. W takim przypadku po stronie pożyczkobiorcy następuje trwały przyrost majątku poprzez otrzymanie świadczenia nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego. Takie świadczenie stanowi zatem przychód, od wartości którego należy odprowadzić podatek dochodowy. Wartość tego przychodu odpowiada równowartości umorzonej pożyczki.

Z uwagi na to, że umorzenie pożyczki nastąpiło w czasie, kiedy podatnik nie był już pracownikiem pracodawcy, uzyskane świadczenie pieniężne z tytułu umorzenia pożyczki stanowi przychód z innych źródeł - określonych w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z tym były zakład pracy podatnika nie ma obowiązku poboru podatku z tytułu umorzonej pożyczki. Podatnik jest natomiast zobowiązany wykazać ten przychód w zeznaniu podatkowym, jako przychód z innych źródeł. Były pracodawca jest zobligowany do sporządzenia informacji PIT-8C, w której wykaże wartość umorzonej kwoty. Informację tę jest zobowiązany przekazać podatnikowi oraz jednocześnie złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika - w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego. Obowiązek ten wynika z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika, zgodnie z art. 14 b par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli podatkowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14 b par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Łowiczu