Temat interpretacji
Podatniczka zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z zapytaniem, czy w związku z planowanym wniesieniem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzonego na jej nazwisko (jako osoby fizycznej) do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:1)składniki majątku objęte remanentem likwidacyjnym, które będą wniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?2)ze względu na wspólnotę majątkową jak i posiadanie przez podatników indywidualnie składników majątku, część udziałów będzie należeć się podatniczce, a część jej mężowi, czy wobec tego wnosząc zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego i obejmując w zamian udziały, ich nominalna wartość będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy w tej sytuacji mąż uzyska dochód z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o., podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30b ust. l ustawy o podatku dochodowym od oso fizycznych? Co należy rozumieć przez przedsiębiorstwo" i zorganizowaną część przedsiębiorstwa"?
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Podatniczka planuje wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa prowadzonego na swoje nazwisko (jako osoba fizyczna) do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowić będzie zakład produkcyjny i obsługujące go działalności pomocnicze np. transport. W działalności prowadzonej na nazwisko Podatniczki pozostanie tylko sprzedaż towarów w sklepie (sprzedaż detaliczna artykułów spożywczych).W skład aportu
między innymi weszłyby budynki i grunty, które nabyła wraz z mężem w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, a są użytkowane przez Podatniczkę do celów działalności gospodarczej. Poza budynkami w skład aportu wejdą wszystkie maszyny, środki transportu inne składniki majątku jak: wyposażenie, materiały, wyroby oraz zobowiązania. Wszystkie powyższe składniki majątku są w przedsiębiorstwie Podatniczki.
Stanowisko podatnika:
Ad. 1Podatniczka uważa, że składniki majątku, które wniesie aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą zwolnione z podatku dochodowego zryczałtowanego, bowiem na podstawie art. 24 ust. 3 updof pkt od l do 4 ustawodawca określił, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli: w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątkuobjęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy, nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółkihandlowej składniki majątku objęte remanentem, nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółkihandlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.Dla wyłączenia z podstawy opodatkowania remanentu wnoszonego aportem, nie maznaczenia, czy wnoszone jest całe przedsiębiorstwo, czy jego zorganizowana część, istotne jest że składniki majątku objęte remanentem wnoszone są aportem do spółki prawa handlowego.
Ad. 2Nominalna wartość udziałów, które na zasadach wspólności majątkowej mąż podatniczki objąłby w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzonego przez małżonkę, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. l pkt 109 ustawy o pdof. Uważa, że zwolnienie od podatku dochodowego dotyczy również udziałów objętych w spółce z o.o. przez Podatniczkę.
Art. 30b ust. l ustawy
opdof reguluje bowiem opodatkowanie dochodów uzyskanych z tytułu objęcia udziałów w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Natomiast nominalna wartość udziałów, które zostaną objęte w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego (stanowi o tym art. 21 ust. l pkt 109 ustawy o pdof).
Zgodnie z powyższym, Podatniczka uważa, że wnosząc przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część do spółki mającej osobowość prawną w formie aportu i obejmując w zamian udziały, ich nominalna wartość będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego (art. 21 ust. l pkt 109 ustawy o pdof).
Zdaniem podatnika przez przedsiębiorstwo należy rozumieć zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono między
innymi własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości. Jednocześnie art. 55 K.c. stanowi, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Nadmienia ponadto, iż w wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 15 stycznia 2002r., Trybunał podkreślił, iż nabycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części nie ogranicza się do przejęcia jedynie części jego aktywów, lecz prowadzi do równoczesnego przeniesienia związanych z tą częścią pasywów. Rozdzielenie aktywów od pasywów powoduje, iż przedmiot operacji nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zgodnie z powyższym przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa przyjmuje się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i
niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w jego skład, a w szczególności: firmę, księgi handlowe, nieruchomości i ruchomości, w tym produkty i materiały, patenty, wzory użytkowe i zdobnicze, zobowiązania i obciążenia związane z jego prowadzeniem, prawa wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez przedsiębiorstwo. Zorganizowana część przedsiębiorstwa to nie suma poszczególnych składników, a ich zorganizowany zespół.
Podaniczka uważa, że wyodrębniona część przedsiębiorstwa w postaci zakładu produkcyjnego i obsługujące je działalności pomocnicze np. działalność transportowa, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w związku z tym objęte w zamian w spółce prawa handlowego udziały korzystać będą ze zwolnienia w podatku dochodowym z na podstawie art. 21 ust. l pkt
109 ustawy o pdof. Pozycje aktywów i pasywów odpowiadające tej działalności, wykazane w bilansie na dzień wniesienia aportu, należy uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 24. ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej - dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w
którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:1)w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,2)nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży, 3)osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem, 4)nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.z 2000r Nr 14, poz.176 z późn.zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. W myśl art. 30b ust. l ww. ustawy od dochodów uzyskanych z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.
Stosownie do postanowień art. 21 ust.1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Pojęcie przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (stanowi o tym art.5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym). Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Przedsiębiorstwo w myśl przepisów art. 55(1) Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny - jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.Obejmuje ono w szczególności:1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;5) koncesje, licencje i zezwolenia;6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;8) tajemnice przedsiębiorstwa;9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 55(2) Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Jeżeli zatem Wnioskodawca wniesie do spółki z o.o. wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu powołanych przepisów art.5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nominalna wartość udziałów, które obejmie w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie powołanego art.21 ust.1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964r Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9. poz.59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Majątkowa wspólność ustawowa małżonków należy do tzw. współwłasności łącznych. Wobec powołanych wyżej przepisów objęcie przez małżonków udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, które prowadzone było na imię i nazwisko tylko jednego z małżonków nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
A zatem, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, w świetle przytoczonych przepisów należało uznać, iż stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.