POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD1/415-2/07

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.02.2007, sygn. PD1/415-2/07, Urząd Skarbowy w Wieliczce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.01.2007 w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Pani X prowadzi prywatne przedszkole w ramach spółki cywilnej ,,Y. Działalność ta była i jest nadal dotowana z budżetu gminy przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Pytanie Podatniczki:
Czy od dnia 1 stycznia 2007 roku kwoty otrzymanych dotacji nie będą już korzystały ze stosownego zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym, czy może to zwolnienie przedmiotowe zostało przedłużone.

Stanowisko Podatniczki:
Podatniczka uważa, że ustawodawca mógł przedłużyć stosowanie zwolnienia.

OCENA STANOWISKA PYTAJĄCEGO:
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2004 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 256 poz. 2572 ze zm.) niepubliczne przedszkola otrzymują dotacje z budżetu gminy. Dotacja dla niepublicznych przedszkoli przysługuje na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia., pod warunkiem ,że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda organowi właściwemu do udzielenia dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, zgodnie z art. 90 ust. 2b cyt. wyż . ustawy. Przedmiotowa dotacja ma charakter dotacji celowych, czyli są to podlegające szczególnym zasadom rozliczenia środki finansowe, przeznaczone na finansowanie zadań z zakresu administracji rządowej oraz zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt.129 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. Nr. 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007 roku, wolne od podatku dochodowego są: dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Należy przy tym nadmienić ,że zgodnie art. 23 ust.1 pkt. 56 ustawy o podatku dochodowym cyt. wyż. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust.1 pkt. 129.

Zatem reasumując powyższe stanowisko Podatniczki wyrażone we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Wieliczce