Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216, art 14 a § 1 i 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania z odliczeń z tytułu ulgi remontowej za 2004r. na podstawie ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa
do lokalu mieszkalnego wraz z podpisanym protokołem zdawczo odbiorczym
postanawia uznać przedstawione stanowisko za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 18.12.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczący możliwości skorzystania z odliczeń z tytułu ulgi remontowej za 2004r. na podstawie ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z podpisanym protokołem zdawczo odbiorczym. Ww. wniosek został uzupełniony przez Podatników w dniu 31.01.2007r.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnicy w dniu 04.03.2004r. zawarli ze spółdzielnią mieszkaniową Umowę o budowę lokalu, na mocy której, zgodnie z art. 174 ust. 1 ustawy z dn. 15.12 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. Z 2001 r. Nr 4 poz. 27 z późn. zm.) uzyskali ekspektatywę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zgodnie z § 4 ust. 1 i 3 ww. umowy termin przekazania lokalu do dyspozycji członka spółdzielni ustalono na dzień 30.09.2004r., zaś członek spółdzielni zobowiązany został do uiszczania opłat eksploatacyjnych od dnia postawienia lokalu do jego dyspozycji. Po zawarciu przedmiotowej umowy Podatnicy zaczęli ponosić wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe. W dniu 29.10.2004r. podpisany został protokół zdawczo odbiorczy dla lokalu mieszkalnego, natomiast w dniu 27.01.2005r. została podpisana ze spółdzielnią mieszkaniową Umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Podatnicy zwrócili się z zapytaniem, czy w przedstawionej sytuacji faktycznej są uprawnieni do skorzystania z odliczeń z tytułu ulgi remontowej za rok 2004 i od którego momentu czy od podpisania umowy o budowę lokalu, czy od podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego dla lokalu?
Jako własne stanowisko w sprawie Podatnicy przedstawiają pogląd, iż fakt uzyskania
ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wraz z podpisanym protokołem zdawczo-odbiorczym stanowią tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, co z kolei stanowi podstawę do skorzystania z odliczeń z tytułu ulgi remontowej za rok 2004 na podstawie udokumentowanych wydatków poniesionych od dnia podpisania protokołu, tj. od 29.10.2004r.
Ocena prawna stanowiska Podatników:
W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dn. 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 202 poz. 1956), wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 tej ustawy. Zgodnie natomiast z przepisem art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony według art. 27, obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...).
W świetle powyższych przepisów podstawowym warunkiem, od którego ustawodawca uzależnił możliwość skorzystania z ww. ulgi, jest posiadanie przez podatnika tytułu prawnego do remontowanego bądź modernizowanego lokalu (budynku) mieszkalnego. Za tytuł prawny natomiast uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy,inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowę na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.
Zgodnie z art. 174 ust. 1 ustawy z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001r. Nr 4 poz. 27 z poźn. zm.) z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu powstaje roszczenie o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zwane ekspektatywą spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
W analizowanym stanie faktycznym, spółdzielnia mieszkaniowa w umowie, której przedmiotem była ekspektatywa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zobowiązała się do przekazania lokalu do dyspozycji Podatników w dniu 30.09.2004r., natomiast podatnicy, będący drugą stroną umowy, zobowiązali się m. in. do uiszczania opłat eksploatacyjnych od dnia postawienia im lokalu do dyspozycji, przy czym stan techniczny lokalu miał zostać określony protokołem zdawczo odbiorczym sporządzonym w dniu przekazania lokalu.
W sytuacji, gdy
umowa o budowę lokalu mieszkalnego zawiera klauzulę, iż spółdzielnia zobowiązuje się udostępnić członkowi spółdzielni lokal po jego wybudowaniu, a przed ustanowieniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, to umowa ta wraz z protokołem zdawczo-odbiorczym, będącym potwierdzeniem faktycznego przekazania, stanowi tytuł prawny do danego lokalu.
W związku z powyższym postanowiono jak na wstępie.