Temat interpretacji
W dniu 27.11.2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 26 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, ze sprzedał Pan mieszkanie oddane do użytkowania sześć lat temu, będące Pana własnością w wyniku podziału majątku wspólnego z byłą żoną. Był Pan współinwestorem budowy mieszkań w bloku z przeznaczeniem ich na wynajem i korzystał Pan z ulgi w podatku dochodowym. Pana zdaniem, sprzedaż w/w mieszkania jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 26 ust. 10 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wydatki ponoszone w latach 1997-2003 r. na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem co najmniej 5 lokali na wynajem, odliczane były od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2000 r. W 2006 r. w zakresie utraty prawa do tych odliczeń zastosowanie znajduje art. 7 ust. 14 i 14a ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956). Z powołanego przepisu wynika, że jeżeli:
- nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
- wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
- dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela, lub
- zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku
- podatnik jest obowiązany doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty. Przy czym wymienione zdarzenia skutkują utratą prawa do dokonanych odliczeń, jeżeli wystąpiły przed upływem 10 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym:
- otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie wieczyste budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń - w przypadku okoliczności, o których mowa w pkt 1-3,
- nabyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku - w przypadku o którym mowa w pkt 4.
Jak wynika z powyższego, zbycie lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem ulgi podatkowej przed upływem 10 lat, liczonych w powyższy sposób, skutkuje utratą prawa do ulgi. Zwrotem jest objęta kwota odliczenia w części przypadającej na zbywany lokal. Ponieważ przepis stanowi o kwotach uprzednio odliczonych z tytułu omawianej ulgi, bez znaczenia pozostaje kwota uzyskana ze sprzedaży zbywanego lokalu. Kwota objęta zwrotem podlega doliczeniu do dochodów roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie lokalu.
Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu potwierdza Pana stanowisko w sprawie i uznaje je - za prawidłowe.
Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.