Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu Pana wniosku z 08 stycznia 2006r. dotyczącego interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu użytkowego wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej stwierdza, iż Pana stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.
W myśl art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pismem z dnia 08 stycznia 2006r. wystąpił Pan o interpretację przepisów podatkowych.
Wypełniając dyspozycje art. 14 § 2 powołanej ustawy w przedmiotowym wniosku przedstawił Pan stan faktyczny sprawy oraz własne stanowisko w sprawie. Wskazał Pan, iż w styczniu 2004r. kupił wspólnie z
małżonką lokal użytkowy. W kwietniu 2004r. nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych firmy, którą prowadzi Pan samodzielnie. Obecnie planuje Pan sprzedaż lokalu.
Pana zdaniem w sytuacji, gdy sprzedany lokal był wykorzystywany w działalności gospodarczej, przychód uzyskany z jego sprzedaży będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej.
Ustosunkowując się do wniesionego zapytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza co następuje:
Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c)- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Powyższego przepisu z art. 10 ust. 2 pkt 3 ww ustawy nie stosuje się w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Zgodnie bowiem z powołanym przepisem art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ww ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Z przedstawionego powyżej stanu prawnego wynika, iż w/w lokal użytkowy był wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej, zatem przychód z jego sprzedaży zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym będzie stanowić przychód z działalności gospodarczej.
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości w myśl art. 19 powołanej ustawy jest jego wartość wyrażona w umowie, natomiast dochodem z tego tytułu zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy, jest różnica między przychodem z odpłatnego
zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 , dokonanych od tych środków.
Dochód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej należy w miesiącu uzyskania przychodu wykazać w deklaracji PIT-5 łącznie z innymi dochodami z działalności gospodarczej i opodatkować według obowiązującej skali podatkowej.
Z powyższego wynika zatem, że Pana stanowisko zawarte w powołanym na wstępie piśmie dotyczące zaliczenia do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu użytkowego wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej należy uznać za prawidłowe.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na podjęte w przedmiotowej sprawie postanowienie - stosownie do przepisu art. 14a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu.
W myśl art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie.