Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29.12.2006r.
Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 29.12.2006r. wynika, iż jest Pan posiadaczem akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, które nabył Pan w masie spadkowej po zmarłym ojcu. Pytanie Pana skierowane do tutejszego organu podatkowego dotyczy kwestii czy w przypadku zbycia akcji nabytych w drodze spadku kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji będzie wartość nabycia akcji powiększona o zapłacony podatek od nabycia spadku ? Pana zdaniem w kosztach uzyskania przychodu można uwzględnić te wydatki.
Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12.11.2003r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane po dniu 31.12.2003r z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych na giełdzie pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 01.01.2004r. Ze złożonego wniosku wynika, że ojciec Pana nabył akcje w latach 2000-2004. Natomiast Pan nabył akcje w drodze spadku po ojcu w 2005r. Przychód uzyskany ze zbycia akcji nie korzysta więc ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w dacie zbycia akcji (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który zawiera definicję kosztów uzyskania przychodów, aby stwierdzić, czy wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu, zaistnieć muszą jednocześnie dwa warunki, a mianowicie:
- 1)celem poniesienia kosztu powinno być osiągnięcie przychodu,
- 2)koszt ten nie może znajdować się w określonym w art. 23 ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być
zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
W odniesieniu do pierwszego warunku, upoważniającego do zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu, to należy zauważyć, że przepis ten określa wydatek mogący stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem jego faktycznego poniesienia. Pozwala to na stwierdzenie, że podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów, jeżeli mają one bezpośredni związek z przychodem i są faktycznie przez niego poniesione. W przypadku omawianej sytuacji warunek ten nie został spełniony, ponieważ nie Pan poniósł koszt nabycia akcji lecz poniósł go Pana ojciec.
Drugi warunek też nie został spełniony, bowiem art. 23 ust 1 pkt 12 cyt. wyżej ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku dochodowego i podatku od spadków i darowizn. Jednakże w przypadku uzyskanego dochodu ze zbycia akcji na mocy art. 21 ust. 1 pkt 105 w/w ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane ze sprzedaży akcji (udziałów ) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
W związku z powyższym, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega uzyskany przychód ze sprzedaży akcji pomniejszony o zapłacony przez Pana podatek od spadków i darowizn od nabycia tych akcji w drodze spadku.
Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i obowiązującego stanu prawnego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Pana jest nieprawidłowe.
Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.