Temat interpretacji
Decyzja
Na podstawie art.14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 2 sierpnia 1997 r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z2005 r. Nr 8, poz.60 z póżn. zm.) po wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie zmianypostanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim z dnia26.06.2006r. Nr. 1414/DP/415-228/06/BL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
orzeka
- zmienić z urzędu powołane wyżej postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w NowymDworze Mazowieckim w sprawie pisemnej
interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawapodatkowego ,uznając Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2006 r. zanieprawidłowe.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 21.04.2006 r. wystąpił Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji prawapodatkowego w następującym stanie faktycznym.W 2000r. dokonał Pan zamiany udziałów w spółce z o.o. funkcjonującej od 1992 r. na udziałyimienne spółki z o.o. powstałej w 1999 r. Wartość nominalna udziałów nie była sobie równa,gdyż zamieniono udziały warte 500 zł na udziały warte nominalnie 10.000 zł .Zamiana dotyczyłatakże pozostałych wspólników. W efekcie udziałowcy dwóch spółek z o.o. zamieniając całośćudziałów dokonali zamiany przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby prawne .Zamiana udziałówbyła ekwiwalentna,t.z.n. żadna ze stron nie dokonała dopłat do czynności zamiany udziałów.
Pana zdaniem, w tych okolicznościach faktycznych ,zamiana udziałów ze względu
naekwiwalentny charakter nie powoduje przysporzenia majątkowego i tym samym nie występujedochód do opodatkowania. Dochód powstanie w dacie zbycia udziałów zamienionych , przy czymkosztem uzyskania przychodów będzie koszt rzeczywisty ich uzyskania,t.j. wartość nominalnaudziałów w spółce pierwszej . Tym samym równowartość zamiany udziałów w 2000 roku skutkujebrakiem dochodu z tej czynności i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Powołanym w sentencji postanowieniem,Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym DworzeMazowieckim uznał Pana stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego powołując się na przepisy art.17ust 1 pkt.6 i pkt.9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. Nr 14 ,poz. 176 z późn .zm.)stwierdził, że w sytuacji kiedy udziały w spółce objętezostały w zamian za wkład niepieniężny , nominalna wartość udziałów w spółce , zgodnie z art.
21ust. 1 pkt 109 tej ustawy zwolniona jest z opodatkowania. Moment opodatkowania zostaje przesunięty na chwilę zbycia udziałów objętych za wkład niepieniężny, którego przedmiotem byłyudziały.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym opisanym wewniosku ,stwierdza,że interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym DworzeMazowieckim rażąco narusza prawo ,w ten sposób, że pozostaje w wyraźnej sprzeczności z treściąprzepisów art 17 i art 21 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wbrzmieniu obowiązującym w 2000r.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika ,iż zamiana udziałów nastąpiła w 2000 roku.Zatem do przeniesienia tytułu własności udziałów w drodze zamiany mają zastosowanie , przepisyustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - obowiązujące w 2000 roku.Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14póz. 176 ) rozróżnia źródła
przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnychźródeł.
Stosownie do art 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy źródłami przychodów są między innymikapitały pieniężne.W myśl art. 17 pkt 6 -w brzmieniu obowiązującym w 2000 r. za przychody z kapitałówpieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane ,przychody zodpłatnego przeniesienia tytułu własności udziałów w spółkach ,akcji oraz innych papierówwartościowych. Zatem zgodnie z wolą ustawodawcy , przychody uzyskane z zamiany tytułuwłasności udziałów w spółce z o.o.są przychodami z kapitałów pieniężnych,o których mowa wwyżej cytowanym art. 17 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy przytym podkreślicie w świetle obowiązujących w 2000 roku przepisów tej ustawy do przychodów zzamiany udziałów w spółce z o.o. nie mają zastosowania przepisy art.19 ust.1 a oraz art 24ust.6.Bowiem mają one zastosowanie wyłącznie do przychodów i dochodów z zamiany rzeczy ipraw majątkowych, o
których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 18 tej ustawy.
Zatem u każdej ze stron umowy zamiany udziałów należy ustalić przychód z tej zamiany. Wstosunku do tych przychodów zastosowanie mają ogólne zasady ustalania dochodu określone wart. 9 ust.2 powołanej wyżej ustawy. W myśl tego przepisu dochodem ze źródła przychodów jestnadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w rokupodatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekroczą sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródłaprzychodów.
Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu z zamienionych udziałów ma zastosowanie art. 23ust. 1 pkt 38 obowiązującej w 2000 roku ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznychPowołane w przedmiotowym postanowieniu przepisy art 17 ust. 1 pkt 9 i art. 21 ust. 1 pkt 109zostały dodane ustawą z dnia 9 listopada 2000r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osóbfizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 104, póz. 1104 )
, weszły one wżycie z dniem 1 stycznia 2001 r.
W tym stanie faktycznym i prawnym Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie orzekł jak w sentencji.