We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. - Interpretacja - 1446.PDF/415/18/07/HC

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.03.2007, sygn. 1446.PDF/415/18/07/HC, Urząd Skarbowy w Żyrardowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

We wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny.

Podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym.W dniu 27.12.2006 r. przystąpił jako wspólnik do spółki cywilnej, w której posiada 50% udziałów. Siedziba spółki będzie mieścić się w lokalu mieszkalnym, stanowiącym własność prywatną podatnika. Umowa najmu została podpisana w dniu 27.12.2006 r., a udostępnienie lokalu nastąpiło z dniem 10.01.2007r. Przedmiotowy lokal wynajmowany jest w całości , a podatnik nie zamieszkuje w tym lokalu. Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast najem nie jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika.

Jednocześnie we wniosku podatnik zawarł własne stanowisko w sprawie , a mianowicie : zdaniem podatnika wartość początkowa ustalona dla celów amortyzacji będzie odpowiadać cenie nabycia lokalu mieszkalnego z dnia 27.11.2006r. powiększonej o koszty nabycia tj. opłaty notarialne , podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty do wydziału ksiąg wieczystych, podatek VAT, odsetki i prowizje od kredytu zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do używania .

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie - organ podatkowy stwierdza że : - zgodnie z art.22b ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. / amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania : 1) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, (...) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej ( sublicencyjnej) , umowy najmu, (...), zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.W myśl art. 22g ust. 1 i ust.3 wyżej wymienionej ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę nabycia . Ceną nabycia natomiast jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania w tym m.in. opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek , prowizji oraz pomniejszoną o VAT , z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek VAT nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT. W przedstawionym stanie faktycznym, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych , opłaty do wydziału ksiąg wieczystych , podatek VAT jeżeli wynajmującemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, odsetki i prowizje od kredytu zapłacone do dnia przekazania lokalu do użytkowania powiększają wartość początkową przyjętą do wyliczenia amortyzacji.

Zatem stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Żyrardowie