Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 26.04.2006r. wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskiem złożonym w dniu 26 kwietnia 2006r. zwrócił się Pan do tutejszego Urzędu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w roku 2003 zaciągnął Pan kredyt hipoteczny w Banku ... z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego w nowowybudowanym budynku. Aktualnie, inny bank oferuje Panu kredyt hipoteczny na korzystniejszych warunkach. W związku z czym ma Pan zamiar zawrzeć umowę o nowy kredyt hipoteczny z przeznaczeniem na spłatę już zaciągniętego kredytu w Banku ... . Umowa o nowy kredyt hipoteczny określałaby, że przeznaczeniem kredytu będzie spłata zaciągniętego wcześniej kredytu na zakup konkretnego lokalu mieszkalnego.
W związku z powyższym złożony przez Pana wniosek dotyczy udzielenia interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, czy w dalszym ciągu będzie Pan miał prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kolejnego kredytu hipotecznego, przeznaczonego na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w Banku ... na zakup lokalu mieszkalnego w nowowybudowanym budynku ?
Zdaniem Pana, w dalszym ciągu będzie Pan uprawniony do odliczania od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od nowego kredytu hipotecznego, gdyż zobowiązanie dotyczyć będzie sfinansowania zakupu lokalu mieszkalnego w nowowybudowanym budynku, co precyzyjnie określi umowa o nowy kredyt, że jego przeznaczeniem będzie spłata wcześniejszego kredytu zaciągniętego na zakup wskazanego, konkretnie oznaczonego lokalu mieszkalnego.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości miejscowej Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym .
W związku z powyższym Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco;
Z dniem 1.01.2002r. weszły w życie, wprowadzone ustawą nowelizacyjną z dnia 21.11.2001r., przepisy art. 26b umożliwiające odpisanie od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych podatnika.
Zgodnie z treścią art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) odliczeniu od dochodu podlegają faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
związanych z:
1) budową budynku mieszkalnego,
2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkalnego do sp-ni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby , która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
4) nadbudową lub rozbudową budynku na na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne , w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Prawo do odliczeń daje zatem zaciągnięcie kredytu (pożyczki) na ściśle określone inwestycje mieszkaniowe.
Przepis art. 26b ust. 2 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy stanowi, że odliczenie o którym mowa w ust. 1 stosuje się, jeżeli kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek) a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1.
Odsetki od kredytu zaciągniętego, bądź wykorzystanego na inne cele niż wyżej wymienione nie są objęte ulgą podatkową. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że przesłanką zaciągnięcia "drugiego" kredytu przez Pana byłaby spłata zobowiązania wobec pierwszego banku który udzielił kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie Pana potrzeb mieszkaniowych związanych z zakupem lokalu mieszkalnego .
Zatem, nie jest możliwe odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie innego kredytu z uwagi na niespełnienie przesłanek określonych w art. 26b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo że w umowie będzie zawarty zapis, że przeznaczeniem kredytu będzie spłata kredytu na zakup konkretnego lokalu .
W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym, odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach ulgi odsetkowej , będą podlegały jedynie faktycznie zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego udzielonego w 2003r. przez Bank ... , przy spełnieniu wszystkich innych warunków określonych przepisami art. 26b .
Informuje się , że interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi na Pana pisemny wniosek.
Zgodnie z art.14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa , niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na podstawie art. 14a §4, w związku z art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Panu prawo zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie , za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie , w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.