POSTANOWIENIE - Interpretacja - PB2-415-52-06-MK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.06.2006, sygn. PB2-415-52-06-MK, Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Płatnika z dnia 30.05.2006 r. (data wpływu do tut. Organu 31.05.2006 r.), uzupełnionego w dniu 30.05.2006 r. (data wpływu do tut. Organu 01.06.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Płatnik pismem z dnia 30.05.2006 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z prośbą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że płatnik dokonuje wypłaty kompensaty przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, o której mowa w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1415).

Płatnik pyta, czy wypłacając ww. kompensaty będzie zobowiązany do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem płatnika, wypłata kompensaty nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego gdyż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie występuje pojęcie "kompensata przysługujaca ofiarom niektórych przestępstw umyślnych". Płatnik wypłatę kompensaty traktuje więc jako świadczenie pieniężne, które nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście wyjaśnia:
W rozumieniu przywołanej wyżej ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, kompensata oznacza świadczenie pieniężne przyznawane osobie uprawnionej w trybie określonym w tej ustawie.
Kompensatę przyznaje się jedynie wówczas i w takiej wysokości, w jakiej osoba uprawniona nie może uzyskać pokrycia utraconych zarobków, innych środków utrzymania lub kosztów, o których mowa w art. 3 pkt 2 i 3 ustawy o państwowej kompensacie (koszty leczenia, koszty pogrzebu), od sprawcy lub sprawców przestępstwa, z tytułu ubezpieczenia, ze środków pomocy społecznej albo z innego źródła lub tytułu, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy przestępstwa zostali wykryci oskarżeni lub skazani. Wysokość kompensaty nie może przekroczyć 12.000 zł.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego (wydawnictwo Naukowe PWN S.A.) kompensata oznacza "z łac. compensare wynagrodzić, zrównać", powetowanie strat lub wyrównanie należności, odszkodowanie z tytułu poniesionych wydatków.
Przyznana na podstawie ustawy kompensata to kwota pokrywająca wyłącznie utracone zarobki lub inne środki utrzymania, koszty leczenia i koszty pogrzebu, będące skutkiem popełnienia przestępstwa.
Według tego samego słownika odszkodowanie oznacza wynagrodzenie, zapłatę za wyrządzone szkody (stratę i utracone korzyści), doznane krzywdy.
Na podstawie art. 361 § 2 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) (...) naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzysci, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 ust. 1 pkt 3 zwalnia od opodatkowania otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
W związku z powyższym należy stwierdzić, iż świadczenia pieniężne, stanowiące państwową kompensatę przysługującą ofiarom niektórych przestępstw umyślnych wypłacane na podstawie ustawy o państwowej kompensacie stanowią w istocie odszkodowanie, którego wysokość, a także zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw.
Zatem wypłacane kompensaty, przyznane na podstawie przywołanej na wstępie ustawy korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszgo postanowienia.

Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście