Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
We wniosku skierowano zapytanie dotyczące momentu osiągnięcia przychodu z tytułu usług edukacyjnych.
Zgodnie z art. 14 ust. 1f (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) jeżeli podatnik:
-jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
-prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz-ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami
- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli
faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.
A zatem jeżeli spełnia Pan warunki określone w powyższym przepisie to wobec przedstawionego stanu faktycznego i prawnego (obowiązującego do 31.12.2006 r.)stanowiskouznaje się za prawidłowe.
Jednak nadmienia się że od 1.01.2007 r. powyższy przepis został uchylony.
W świetle przepisu art. 14 ust. 1c ustawy obowiązującego od 1.01.2007 r. - za datę powstaniaprzychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawamajątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień:
-wystawienia
faktury albo
-uregulowania należności.
Na dzień wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę traci swoją moc z chwilązmiany przepisów j ej dotyczących
-nie jest wiążąca dla podatnika (następcy prawnego podatnika) osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.