Temat interpretacji
Podatniczka była współwłaścicielką 1/3 nieruchomości rolnej. Swój udział nabyła w połowie w spadku po ojcu w 1986r. i w połowie w darowiźnie od matki w 1994r. Pozostałymi współwłaścicielami byli siostra, brat, siostrzenica i siostrzeniec. W dniu 05.04.2006r. została zawarta umowa o zniesienie współwłasności nieruchomości. W dniu 05.06.2006r. Podatniczka sprzedała swoją część nieruchomości.
Podatniczka pyta czy w związku ze sprzedażą powyższej nieruchomości jest zobowiązana do zapłacenia 10 % podatku dochodowego. Zdaniem wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie nie zachodzi obowiązek zapłacenia podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości, gdyż sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat od daty nabycia nieruchomości.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.
Jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art.10 ust.1 pkt 8 z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr.14 poz.176 ze zm.), jest - z pewnymi zastrzeżeniami - odpłatne zbycie:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w
wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit.a- c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Powołany wyżej przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy nie definiuje pojęcia nabycia i w związku z tym musi ono być rozpatrywane na gruncie kodeksu cywilnego. W jego świetle przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy m.in. w drodze spadku i darowizny jest nabyciem tych rzeczy. W kategorii nabycia traktowane są również przypadki, gdy udział osoby w rzeczy (np w nieruchomości) ulega powiększeniu czy to w drodze działu spadku, czy zniesienia współwłasności ustawowej małżeńskiej, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą, jak też stan jej majątku osobistego.
Zniesienie współwłasności nieruchomości nie oznacza jednak, iż z momentem jej zniesienia nastąpiło jej nabycie. Rozstrzygającym faktem odnośnie opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości jest moment i forma jej pierwotnego nabycia. W świetle przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż przedmiotową nieruchomości nabyto w frac12; części w 1986r. w drodze spadku oraz w frac12; części na podstawie umowy darowizny w 1994r. Zatem sprzedaż tej nieruchomości dokonana w 2006r. nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nastąpiła po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Tym samym nie zachodzi obowiązek zapłacenia podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości.
Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.