Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym wartości zwróconego majątku związanego z likwidacją osoby prawnej, przedstawione we wniosku z dnia 08.05.2006r.(data wpływu do urzędu 11.05.2006r.) uzupełnionym pismem dnia 12.05.2006r., jako nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
1.Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik, jako osoba fizyczna do nowopowstałej Spółki z o.o. w roku 2003 wniósł majątek - aport w zamian za 8 264 udziałów po 500 zł jeden udział. Powyższa Spółka od momentu powstania do chwili obecnej działalności nie prowadziła i nie osiągnęła żadnych przychodów. Obecnie Spółka ta ulega likwidacji i nastąpi zwrot majątku udziałowcom.
2.Przedmiot interpretacji: Wnioskodawca w związku z powyższym pyta, czy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie podlegała całość zwróconego majątku, czy też będzie miała zastosowanie zasada wyrażona w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dochodem będzie nadwyżka pomiędzy wartością majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki nad kosztami nabycia udziałów w likwidowanej spółce.
3. Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, że podstawą opodatkowania nie będzie cała należność. Do sprawy należy podejść systemowo i zastosować ogólną zasadę wyrażoną w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Mając na uwadze treść powołanego przepisu, dochodem z tytułu majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej będzie nadwyżka pomiędzy wartością majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki nad kosztami nabycia udziałów w likwidowanej spółce. Jeśli zatem nadwyżka taka nie wystąpi, to wartość przekazanego majątku w wyniku likwidacji spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowym argumentem jest to, że przedmiotem opodatkowania jest dochód, co wyraźnie określa przepis art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Podział majątku między wspólników spółki z o.o. wywołuje u nich określone skutki podatkowe, bowiem w związku z likwidacją spółki otrzymają z tego tytułu środki pieniężne lub rzeczowe składniki majątku tej spółki. Majątek ten dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów, z tym że umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku (art. 286 K.s.h.). Dla celów podatkowych otrzymanie przez wspólników będących osobami fizycznymi majątku polikwidacyjnego oznacza uzyskanie przychodu z kapitałów pieniężnych. Otrzymany majątek likwidowanej spółki, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kwalifikuje się do przychodów z kapitałów pieniężnych, których źródłem są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki.
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych w myśl przepisów art. 24 ust. 5 pkt 3 w/w ustawy jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Podatek od tych przychodów opłacany jest w formie zryczałtowanej, przy zastosowaniu stawki 19% zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy. Przychodów z udziału w zyskach osób prawnych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej (art. 30a ust. 7 updof). Zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodu ( art. 30a ust. 6 ustawy).
Podatek od przychodu otrzymanego w związku z podziałem majątku likwidowanej spółki powinien być naliczony i pobrany przez spółkę, która zgodnie z art. 41 ust. 4 w związku z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pełni funkcję płatnika. Do obowiązków płatnika należy wpłata pobranego podatku na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca siedziby spółki lub miejsca prowadzenia działalności, jeśli płatnik nie ma siedziby. Termin płatności podatku upływa 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek. W tym samym terminie płatnik powinien złożyć deklarację o wysokości zryczałtowanego podatku (PIT-8A).
Zatem przedstawione przez Podatnika stanowisko, iż podstawą opodatkowania zwróconego majątku w związku z likwidacją spółki z o.o. będzie dochód, tj. nadwyżka pomiędzy wartością majątku uzyskanego nad kosztami nabycia udziałów w likwidowanej spółce, jest nieprawidłowe.
Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).