P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDP/415/24/Int 85/2006

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.11.2006, sygn. PDP/415/24/Int 85/2006, Urząd Skarbowy w Nowym Targu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 października 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w złożonym wniosku;
Decyzją Zarządu Gospodarki Terenami Urzędu Miejskiego w X. z dnia 27 lutego 1978 roku nr ZGT-8221-1-6/77 wywłaszczono na cele budowy drogi Kraków - Zakopane między innymi działkę nr x/2 o powierzchni 242 mkw ustalając odszkodowanie w kwocie 3.485 zł. na rzecz dotychczasowego właściciela - Pani MG.
Wywłaszczenie zostało dokonane na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz.U. z 1964 r. Nr 10, poz.64 ).
W dniu 8 lutego 2006 r. Pani MG złożyła w Starostwie Powiatowym w N. wniosek o zwrot powyższej nieruchomości wskazując, iż przedmiotowa działka stanowi grunty orne, w ewidencji gruntów Urzędu Miasta X figuruje jako Jej własność, a z tytułu jej posiadania systematycznie uiszcza należny podatek od nieruchomości co jest niezgodne z stanem prawnym w księgach wieczystych, gdzie jako właściciel przedmiotowej nieruchomości figuruje Skarb Państwa chociaż działki nie użytkuje.
W wyniku przeprowadzonego przez Starostwo Powiatowe postępowania (w tym oględzin w terenie) ustalono, iż przedmiotowa działka nie została nigdy zagospodarowana zgodnie z celem wywłaszczenia i znajduje się poza rozgraniczonym pasem drogowym drogi krajowej nr 47, a stanowi obszar w całości porośnięty trawą i niezabudowany.
Mając na uwadze powyższe fakty oraz treść art. 136 ust. 3, art. 137 i 139 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z zm.) Starostwo Powiatowe decyzją nr GG.II-7221A/03/06 z 28 sierpnia 2006 r. orzekło zwrot przedmiotowej nieruchomości na rzecz Pani MG.
Wnioskodawczyni formułuje zapytanie, czy sprzedaż odzyskanej w powyższy sposób nieruchomości będzie podlegać 10% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu - zgodnie z uregulowaniami art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.), sugerując jednocześnie, iż w związku z faktem, iż Skarb Państwa nigdy nie użytkował powyższej nieruchomości, w rejestrze gruntów Urzędu Miasta działka na podstawie Aktu Własności Ziemi Nr x/77 od 1977 roku figurowała na Jej nazwisko a ponadto cały ten okres wnioskodawczyni ponosiła prawem nakazane opłaty związane z posiadaniem nieruchomości, wobec czego praktycznie właścicielem przedmiotowej działki była nieprzerwanie od 1977 roku mimo formalnej zmiany stanu prawnego w księdze wieczystej nr x, a co zatem idzie warunek sprzedaży nieruchomości w okresie krótszym niż 5 lat od końca roku w którym nastąpiło nabycie nieruchomości nie wystąpił, wobec czego podatek dochodowy z tytułu sprzedaży działki nie należy się.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy;
W przedmiotowej sprawie najistotniejszym zagadnieniem jest kwestia stwierdzenia czy zwrot nieruchomości w trybie przedstawionym przez podatniczkę należy utożsamiać z nabyciem nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy wobec tego okres 5 letni o którym mowa w tym przepisie należy liczyć od tej właśnie daty.
Aktualnie problematykę wywłaszczeń reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z zm.).
Ustawodawca regulując instytucję wywłaszczenia nieruchomości na potrzeby Skarbu Państwa ustanowił równocześnie swojego rodzaju gwarancję, iż wywłaszczona nieruchomość będzie wykorzystywana wyłącznie zgodnie z celem, na który dokonano danego wywłaszczenia. Gwarancję tą stanowi instytucja zwrotu nieruchomości, jeżeli będzie ona zbędna z punktu widzenia celu wywłaszczenia. Zapisem tej gwarancji jest treść art. 136 i 137 ww. ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Celem gwarancji a więc i powyższych uregulowań jest przywrócenie stanu stosunków własnościowych panujących przed wydaniem decyzji o wywłaszczeniu, poprzez zniesienie skutków, jakie ta decyzja wywołała.
Wobec powyższych okoliczności zwrot nieruchomości staje się restytucją, czyli przywróceniem stanu pierwotnego, sprzed wywłaszczenia.
Powyższe fakty świadczą o tym, iż decyzja o zwrocie zbędnej dla Skarbu Państwa nieruchomości (z punktu widzenia celu wcześniejszego wywłaszczenia) nie kreuje prawa do nieruchomości, a jedynie przywraca stosunki własnościowe sprzed wywłaszczenia co wskazuje, iż taki zwrot nie stanowi nabycia nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku wnioskodawczyni nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło Aktem Własności Ziemi Nr x/77 w 1977 roku wobec czego przychód z sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem treść powyższego przepisu stanowi, iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja;
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej - nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe), wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tegoż przepisu.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Nowym Targu