Temat interpretacji
Decyzja
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po dokonaniu weryfikacji wydanego na wniosek ... postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2005r. Nr WP/415-060/05 zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
- postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.
U z a s a d n i e n i e
Pismem z dnia 15 marca 2005r. (uzupełnionym 11 i 13 kwietnia 2005r.) płatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że płatnik realizuje przedsięwzięcie finansowane w części ze środków unijnych w ramach programu PHARE 2002 - Aktywne formy zapobiegania bezrobociu. Projekt jest realizowany poprzez szkolenia i staże dla osób bezrobotnych. Płatnik zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) wypłaca osobom biorącym udział w szkoleniu - dodatek szkoleniowy, natomiast osobom odbywającym staż - stypendium. Świadczenia te w części finansowane są ze środków unijnych. W związku z powyższym powstała wątpliwość czy płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od dodatków szkoleniowych i stypendiów w części finansowanej ze środków unijnych czy też dochody uzyskane z tego tytułu są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zdaniem płatnika dochody te nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Postanowieniem z dnia 14 czerwca 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:
Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
- pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Na podstawie wyżej powołanych przepisów ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają dochody otrzymane przez podatnika jeżeli:
- środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, instytucji finansowych itd.
- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.
W przedstawionym stanie faktycznym program finansowany ze środków bezzwrotnej pomocy to PHARE 2002 - Aktywne formy zapobiegania bezrobociu. Promocja wzrostu zatrudnienia wśród młodzieży. Bezpośrednim celem programu jest: aktywizacja zawodowa i zwiększenie szans młodych ludzi na znalezienie zatrudnienia.
W tym przypadku grupą docelową a jednocześnie ostatecznym beneficjentem (korzystającym) z pomocy zagranicznej są osoby bezrobotne w wieku do 25 lat lub do 27 lat w przypadku absolwentów szkół wyższych zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Głównymi formami wsparcia realizowanymi w trakcie trwania projektu są m. in.:
- poradnictwo zawodowe (przygotowanie Indywidualnego Planu Działania)
- szkolenia,
- staże zawodowe.
Mając powyższe na uwadze osoby bezrobotne uczestniczące w szkoleniach oraz stażach zawodowych organizowanych przez powiatowy urząd pracy w ramach projektu współfinasowanego ze środków Unii Europejskiej realizują bezpośredni cel tego programu - zwiększają bowiem swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. W tym przypadku uzyskiwane przez nich dochody z tytułu dodatków szkoleniowych i stypendiów w części pochodzącej ze środków pomocowych będą korzystały - na podstawie wyżej powołanych przepisów - ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawodawca nie uzależnił bowiem prawa do omawianego zwolnienia od innych, niż wyżej wymienionych, warunków.
W tym stanie faktycznym i prawnym, w związku z wystąpieniem przesłanek określonych w treści art. 14b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. z 2005r. Nr 8. poz. 60 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej postanowił jak w sentencji.