P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-99/06/R1

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.08.2006, sygn. PD/415-99/06/R1, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 31.05.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 07.06.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 26.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w kwestii dot. zwolnienia z opodatkowania jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z wniosku wynika, że w lipcu 2004 r. mąż w drodze notarialnej umowy darowizny przekazał Pani połowę mieszkania stanowiącego jego majątek odrębny. W chwili obecnej konieczna jest sprzedaż mieszkania.We wniosku wyraziła Pani stanowisko, że dokonując sprzedaży tej nieruchomości i przeznaczając środki uzyskane ze sprzedaży na cele mieszkaniowe w ciągu 6 miesięcy będzie przysługiwało zwolnienie z podatku dochodowego.
Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wys. 10% uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 28 ust. 2 w/w ustawy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
W związku z faktem, że nabyła Pani połowę lokalu w drodze darowizny, to przychód uzyskany z jego sprzedaży będzie zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.
Podstawą tego zwolnienia jest forma nabycia, a nie cel na jaki zostanie przeznaczony przychód ze sprzedaży mieszkania.
W świetle powyższych przepisów stanowisko zawarte we wniosku, że sprzedając mieszkanie przysługuje Pani zwolnienie z podatku dochodowego jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze