Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku (w kwestii czy otrzymanie gruntu przez spółkę cywilną stanowi dla niej nieodpłatne świadczenie i tym samym przychód podatkowy) z dnia 22.06.2006 r. (data wpływu 22.06.2006 r.) uzupełnionego w dniu 24.08.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w w/w wniosku: na gruncie będącym własnością małżonków wspólnicy spółki cywilnej (spółka cywilna małżonków) wybudowali budynki handlowo - usługowe ze środków stanowiących majątek wspólników tej Spółki. Wartość budynków znacznie przewyższała wartość samej działki, dlatego małżonkom, jako właścicielom działki, przysługiwało roszczenie w trybie art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego o nabycie przez wspólników spółki cywilnej na własność gruntu za wynagrodzeniem. Wspólnicy spółki cywilnej uznali roszczenie małżonków o nabycie działki, na której znajdują się budynki handlowo - usługowe, jednocześnie zrzekając się wynagrodzenia za działkę i wobec powyższego małżonkowie przenieśli nieodpłatnie własność całej działki na rzecz wspólników spółki cywilnej - na prawach współwłasności łącznej wspólników tej spółki cywilnej.
Zostało to dokonane aktem notarialnym.
W związku z powyższym zdaniem Pani transakcja, o której mowa, nie ma charakteru nieodpłatnego świadczenia i nie powoduje obowiązku określenia przychodu podatkowego przez wspólników spółki cywilnej.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest między innymi pozarolnicza działalność gospodarcza. Przychodem z tak określonego źródła jest według art. 14 ust. 2 pkt 8 w/wym ustawy również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Spółka cywilna tworzona zgodnie z regulacjami art. 860-875 k.c. jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, w której podmiotem wszelkich stosunków prawnych są jej wspólnicy.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 ze zm.)
przedsiębiorcami są wspólnicy spółki. Spółka cywilna nie posiada własnego majątku, bowiem majątek wniesiony do spółki przez wspólników, w postaci wkładu jak i pomnożony w wyniku działalności spółki stanowi majątek wspólny wspólników tworząc tzw. współwłasność łączną wspólników. W spółce cywilnej podmiotem są wspólnicy powiązani wspólnością łączną (art. 863 k.c.). Podmiotem praw i obowiązków są wspólnicy. Oznacza to, że nie spółka, ale wszyscy wspólnicy łącznie są właścicielami składników majątkowych nabytych w czasie prowadzenia działalności.
Majątek spółki cywilnej tj. majątek wspólny wspólników o współwłasności łącznej jest odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników jak również od majątku stanowiącego ustawową wspólność małżonków, będących wspólnikami spółki cywilnej - jakkolwiek w tym ostatnim przypadku zarówno majątek spółki, jak i majątek małżonków mają charakter współwłasności łącznej (współwłasność łączna oznacza niepodzielność majątku i brak określenia wysokości
udziałów przysługujących poszczególnym wspólnikom; każdy wspólnik jest w związku z tym współwłaścicielem majątku jako całości, jak też każdej rzeczy i prawa tworzących tę całość). Świadczenie nieodpłatne związane jest ze zdarzeniami prawnymi i gospodarczymi o charakterze zobowiązaniowym, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy. Nieodpłatnym świadczeniem nie będzie więc przysporzenie "samemu sobie". Dla powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia muszą bowiem istnieć nie tylko dwa różne podmioty jako strony stosunku zobowiązaniowego, ale też dwa różne majątki między którymi następuje świadczenie. Zawarcie spółki cywilnej przez małżonków nie zmienia ustroju majątkowego małżonków. W sytuacji, gdy po obu stronach stosunku zobowiązaniowego stoją te same osoby, są one jednocześnie uprawnionymi i zobowiązanymi, zachodzi tzw. confusio, którego skutkiem jest wygaśnięcie
zobowiązania. Brak stosunku zobowiązaniowego wyklucza jakiekolwiek świadczenie, w tym świadczenie nieodpłatne.
Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy stwierdzić, że nieodpłatne przeniesienie własności gruntu przez małżonków na rzecz spółki cywilnej, której są jedynymi udziałowcami, nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie wspólników spółki cywilnej.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Z posiadanych danych przez tut. Organ podatkowy wynika, iż w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczy się
postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na podstawie art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.