Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.08.2006 r, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 03.08.2006 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego (wniosek uzupełniono w dniu 21.09.2006 r.). Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika , że P. X nabyła w dniu 22.06.2004 na podstawie umowy o dożywocie (Akt Notarialny Rep.A nr ..) udział #189; części w nieruchomości położonej w ... o pow. 0,4604 ha objętej KW nr ... oraz w dniu 30.06.2004 również na podstawie umowy o dożywocie (Akt Notarialny Rep.A nr )nabyła udział 1/8 części ww. nieruchomości położonej w ..... o powierzchni 0,4604 ha objętej KW nr . Na podstawie wyżej opisanych umów stała się pani właścicielką 5/8 części w ww. nieruchomości, która jest sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków jako użytek rolny klasy: łąka V oraz jak wynika z przedłożonych aktów notarialnych leży na terenach rolnych. Łącznie podatniczka posiada ok. 0,4 ha gruntów rolnych. Na podstawie wypisu z rejestru gruntów dla wybranych działek z jednostki
rejestrowej ustalono iż działka kw nr działki o pow. 0.1943 oznacza łąki trwałe V. Ogólna powierzchnia jednostki rejestrowej wynosi 0.4604 ha. Ponadto na podstawie okazanego pisma znak :.... Opinii urbanistycznej Urząd Gminy w ... informuje, iż zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wschodniej części wsi ... w Gminie ... zatwierdzonego Uchwałą Rady Gminy Nr ... z dnia 02 lipca 2001 działka ew. nr ... położona w ... leży na terenach RE - rolnych ,o podwyższonym reżimie ochrony. Ponadto działka ew. nr .. dodatkowo leży w terenach pola narciarskiego i trasy kolei linowej.
Podatniczka zamierza sprzedać posiadane przez nią udziały wynoszące 5/8 części w opisanej powyżej nieruchomości rolnej firmie X, którzy nie prowadzą gospodarstwa rolnego a zakupione działki przeznaczone będą pod wyciągi . Według niej przedmiotowa nieruchomość nie utraci charakteru rolnego.
W związku z powyższym podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy w wypadku sprzedaży w 2006
udziałów w gruntach rolnych nabytych w 2004 na podstawie umów dożywocia będzie zobowiązana do zapłaty 10% podatku dochodowego od osób fizycznych ,jeśli w wyniku tej sprzedaży nieruchomości te nie utracą charakteru rolnego.
Stanowisko wnioskodawcy: w związku z tym, że przedmiotem umowy sprzedaży ma być udział w nieruchomości rolnej, oznaczonej w ewidencji gruntów jako użytek rolny i która to nieruchomość w związku z tą sprzedażą wg podatniczki nie utraci charakteru rolnego, będą tu mieć zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a zatem podatniczka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku . Nieruchomość będzie sprzedana firmie X.
Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U .nr 14 poz. 176 ze zm.)źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości ,jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w
wykonywaniu działalności gospodarczeji zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Na mocy art. 28 ust. 2 ww. ustawy podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu . Obowiązuje przy tym zasada , że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie ,pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ww. ustawy.
Z kolei art. 21 ust. 1 pkt. 28 ww. ustawy stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w
skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.
Zgodnie z ustawą z dnia 11 kwietnia 2003 roku (Dz.U. z 2003 r. Nr 64 , poz. 592)o kształtowaniu ustroju rolnego przez " nieruchomość rolną " należy rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Art. 46 Kodeksu Cywilnego mówi, że nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi ) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej. Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. (Dz.U. z 1993 r. Nr 94 poz. 431 ze zm.) o podatku rolnym za gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego uważa się obszar użytków rolnych, gruntów pod stawami oraz sklasyfikowanych w operatach ewidencyjnych jako użytki rolne, gruntów pod zabudowaniami związanymi z prowadzeniem tego
gospodarstwa o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej lub osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.
W momencie sprzedaży gruntów z przeznaczeniem ich na inne cele następuje utrata rolnego lub leśnego charakteru tych gruntów, a uzyskany w ten sposób przychód podlega opodatkowaniu
. Z powyższego wynika, że przy ocenie, czy dana nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym należy brać pod uwagę dwie przesłanki : - łączna powierzchnia nieruchomości musi mieć powyżej 1 ha ,- grunty wchodzące w skład nieruchomości muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne. W momencie sprzedaży gruntów z przeznaczeniem ich na inne cele następuje utrata charakteru rolnego lub leśnego, a uzyskany w ten sposób przychód podlegać będzie opodatkowaniu. Cel nabycia zaś gruntów powinien wynikać
bezpośrednio z aktu notarialnego.
Z przedstawionych przez podatniczkę dokumentów i opisanego przez nią stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem sprzedaży w 2006 roku będzie grunt rolny nabyty w drodze umów o dożywocie a nabywcą będzie firma X , który nie prowadzi gospodarstwa rolnego, zakupione tereny wykorzystywane będą pod wyciągi - prowadzoną przez firmę X działalność gospodarczą. Tak więc sprzedana firmie nieruchomość nie zostanie włączona ani nie spowoduje powstania gospodarstwa rolnego. Sprzedawana więc nieruchomość utraci charakter rolny. Dlatego też w tym przypadku nie może mieć miejsca zwolnienie od podatku.
Biorąc więc pod uwagę stan faktyczny i prawny w sprawie należy stwierdzić, że przychód ze sprzedaży ww. nie korzysta ze zwolnienia w trybie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art.
14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Pouczenie:
Na postanowienie służy na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w N. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.