Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm) po rozpatrz... - Interpretacja - I/415-13/06

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.05.2006, sygn. I/415-13/06, Urząd Skarbowy w Kutnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.03.2006r. (data wpływu 21.03.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów z najmu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny uznaje Pana stanowisko - za prawidłowe.

W dniu 21.03.2006r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kutnie wniosek z prośbą o udzielenie informacji w zakresie konieczności opodatkowania przychodów z najmu za 2005r. Z przedmiotowego wniosku wynika, iż jest Pan współwłaścicielem nieruchomości - domu wielomieszkaniowego. Od stycznia 2005r. mieszka Pan w lokalu mieszkalnym znajdującym się w w/w nieruchomości. Od tego czasu nie osiąga Pan dochodów z najmu i nie płaci Pan czynszu pozostałym współwłaścicielom. Pojawiła się wątpliwość czy powinien Pan rozliczyć się z tytułu najmu nawet gdy nie otrzymuje Pan żadnych dochodów z tego tytułu.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 17, poz. 176 ze zm.) w art. 10 ust. 1 zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wśród nich w pkt 6 został wymieniony najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników związanych z działalnością gospodarczą.

Przychodem w myśl art. 11 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.Oznacza to, iż wysokość przychodu z najmu zaliczanego do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc najmu niestanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej należy dokonywać w oparciu o postanowienia w/w art. 11 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w powołanym wyżej art. 11 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.

A zatem jeżeli w 2005r. nie otrzymał Pan przychodów z tytułu wynajmu mieszkania i jeżeli nie został on postawiony do Pana dyspozycji (np. nie wpłynął na Pana konto bankowe) - nie uzyskał Pan dochodu z tytułu wynajmu. Brak jest więc źródła przychodu do opodatkowania. W związku z tym za 2005r. nie musi Pan rozliczać wynajmu mieszkania.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Kutnie