W przedmiotowej sprawie Bank zawarł umowy kredytowe, które zostały zabezpieczone poręczeniem cywilnym. Zgodnie z umową poręczenia, poręczyciel zobowi... - Interpretacja - DPD-005/51,53/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. DPD-005/51,53/2004, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowej sprawie Bank zawarł umowy kredytowe, które zostały zabezpieczone poręczeniem cywilnym. Zgodnie z umową poręczenia, poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Z powodu braku spłat kredytów w terminach wskazanych w umowach, Bank wypowiedział umowy kredytowe i wszczął postępowanie egzekucyjne przeciwko kredytobiorcy i poręczycielowi. Poręczyciel zwrócił się do Banku z wnioskiem o ugodę. W zamian za umorzenie części kredytu i odsetek, zobowiązał się do zapłaty pozostałej części zadłużenia. Bank zamierza podpisać ugody zawiązane z umowami kredytowymi, zgodnie z którymi:
a/ w stosunku do jednej umowy poręczyciel i kredytobiorca zostaną zwolnieni z części długu (kredyt i odsetki)
b/ w stosunku do drugiej umowy poręczyciel zostanie zwolniony z części długu (kredyt i odsetki), a zwolnienie to nie będzie miało skutku w stosunku do kredytobiorcy, który nadal będzie zobowiązany do zapłaty zadłużenia, z uwzględnieniem zapłaty dokonanej przez poręczyciela.Wobec powyższego, czy Bank obowiązany jest jako płatnik sporządzić w stosunku do kredytobiorcy i poręczyciela informację o przychodach z innych źródeł - PIT-8C?
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r., za przychody z innych źródeł o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Określenie " w szczególności " wskazuje na to, że katalog ten nie jest katalogiem zamkniętym i poza wymienionymi w przepisie, także inne przychody mogą być przychodami " z innych źródeł ".
Zatem w świetle cytowanych przepisów, kwota kredytu zarówno spłaconego przez poręczyciela jak i umorzonego kredytobiorcy przez bank stanowi inne źródło przychodu kredytobiorcy.

Bank umorzył również część odsetek naliczonych od kwoty udzielonego i nie spłaconego kredytu . Są to odsetki należne, naliczone ale nie zapłacone, które również stanowią przychód, gdyż w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Środki pieniężne wynikające z umowy kredytowej otrzymał kredytobiorca, a poręczyciel zobowiązany jest jedynie do spłaty kredytu w sytuacji, gdy nie będzie on spłacany przez kredytobiorcę.

Wobec tego w sytuacji, gdy bank umorzy kredytobiorcy i poręczycielowi część długu (część kredytu + część odsetek) kwota tego umorzenia stanowi przychód kredytobiorcy.

Natomiast w sytuacji, gdy bank umorzy poręczycielowi część długu (część kredytu + część odsetek) nie dokonując równoczesnego umorzenia kredytobiorcy tej samej kwoty, kwota tego umorzenia nie będzie stanowić przychodu u kredytobiorcy podobnie jak nie będzie stanowić przychodu u poręczyciela.

U poręczyciela bowiem przychód nie wystąpił w znaczeniu wyżej przywołanych zapisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

U kredytobiorcy przychód również nie wystąpił, gdyż ugoda jego nie obejmuje i bank ma nadal prawo do windykowania od kredytobiorcy zaległych wpłat wraz z odsetkami.

Przychodem kredytobiorcy natomiast w takiej sytuacji jest wartość spłaconego przez poręczyciela zobowiązania za kredytobiorcę.

W obydwu omawianych przypadkach kredytobiorca zwiększył swój majątek, uzyskując tym samym przychód z innych źródeł.

Zatem zgodnie z art. 42 a cytowanej ustawy, Bank jako płatnik jest obowiązany sporządzić w stosunku do kredytobiorcy informację o przychodach z innych źródeł - PIT-8C, którą w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazuje podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu