Zgodnie z art. 22 k ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) po... - Interpretacja - ZPD-411-409/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. ZPD-411-409/2004, Urząd Skarbowy w Kępnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 22 k ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) podatnicy mogą dokonywać od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grup 3-6 Klasyfikacji Środków Trwałych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji w wysokości 30% tej wartości. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na pojęcie "fabrycznie nowych środków trwałych", szczególnie wobec braku jego definicji legalnej. W literaturze dotyczącej tego zagadnienia wykształcił się pogląd, że fabrycznie nowym środkiem trwałym jest taki środek, który przed wprowadzeniem do ewidencji nie był przez kogokolwiek używany oraz nie był ulepszony.

W konsekwencji podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpis amortyzacyjny w wysokości 30% ceny nabycia lub kosztu wytworzenia nowego środka trwałego. Fakt późniejszego ulepszenia (po dniu wprowadzenia do ewidencji środków trwałych) środka trwałego, nawet w roku w którym dokonywany jest odpis o którym mowa w art. 22k ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie może wpływać na wysokość tego odpisu.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kępnie informuje, że podatnicy, którzy w roku podatkowym skorzystali z opisanych wyżej rozwiązań, mogą w roku następnym rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych jedną z dopuszczonych ustawą metod amortyzacji tzw. "metodą liniową" lub "metodą degresywną". W przypadku wybrania metody degresywnej podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczanych do grup 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych - od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat używania. W opisanym stanie faktycznym w drugim roku amortyzacji podatnik będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej powiększonej o wydatki na ulepszenie środka trwałego, nie pomniejszonej o 30% odpis dokonany w pierwszym roku amortyzacji (patrz art. 22k ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Dopiero odpis dokonany w drugim roku amortyzacji wpłynie na wartość początkową środka trwałego jako podstawy amortyzacji w latach następnych. Na koniec należy podkreślić, iż suma odpisów amortyzacyjnych dokonanych zarówno na podstawie art. 22k ust. 4 jaki i art. 22k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może przekroczyć wartości początkowej środka trwałego.

Urząd Skarbowy w Kępnie