STAN FAKTYCZNY: - Interpretacja - IIUSpbIA/413/45/04/BB

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.07.2004, sygn. IIUSpbIA/413/45/04/BB, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

STAN FAKTYCZNY:

Ad.1/ Firma Pana dokonała w miesiącu kwietniu 2004r. importu towaru z Holandii. W oparciu o zgłoszenie celne dokonano wpłaty VAT należnego do Urzędu Celnego z tytułu importu towaru. W trakcie przyjmowania towaru do magazynu stwierdzono braki ilościowe. Do odliczenia przyjęto VAT naliczony od wartości towarów faktycznie otrzymanych. W oparciu o art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa Pan, iż wartość podatku VAT w tej części, w której podatnikowi nie przysługuje zwrot, stanowi koszt uzyskania przychodu.

Ad. 2/ Jednostka zakupiła w biurze podróży bilety lotnicze. W związku ze zmianami organizacyjnymi zrezygnowano z wyjazdu i dokonano zwrotu zakupionych biletów. Biuro podróży, które sprzedało bilety, wystawiło fakturę korygującą na zwrot biletów. Ponadto w imieniu linii lotniczej pobrało opłatę manipulacyjną oraz tzw. potrącenie za zwrot biletu lotniczego. Uważa Pan, iż powyższe opłaty stanowią koszt uzyskania przychodu, gdyż nie są wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Zgodnie z zasadą wyrażoną w art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
    Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust.1 ustawy.

W związku z powyższym pamiętać należy, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, kosztów wprawdzie nie wymienionych w art. 23 ust. 1, ale nie związanych z uzyskaniem przychodów.

W wyroku z 29.10.1997r., sygn. akt III SA 797/96, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla osiągnięcia przychodu.
Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, bo to na nim w ostateczności spoczywa ciężar udowodnienia tego faktu. Ustawodawca wyraźnie wiąże koszty uzyskania przychodów z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodu.

Zakres i forma powiązania obydwu tych kategorii nie jest jednoznacznie określona i z tego względu ustalenie takiego związku powinno być oparte w dużej mierze na przesłankach racjonalnych. Generalnie zaś można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

    Stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a/ ustawy z dnia 26 lipca 1991r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:
  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.
    Należy podkreślić, że aby podatek naliczony VAT mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, to wydatek, z którym związany jest ten podatek, musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.
    Analizując zatem treść art. 22 i 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy dojść do wniosku, że choć wydatek nie dotyczy kosztów wymienionych w art. 23, które z mocy prawa nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów, to niejako automatycznie wydatek taki nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów. Muszą być zachowane dalsze istotne cechy takie, jak bezpośredni związek kosztu z prowadzoną działalnością, a jego poniesienie miało lub mogło mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu dla danego rodzaju prowadzonej działalności /wyrok NSA z dnia 20.02.2001r. sygn. akt III S.A. 3269/99/.
    Zatem, zdaniem tut. organu podatkowego:
  1. podatek VAT naliczony wynikający z dokumentu celnego nieodliczony ze względu na braki ilościowe towaru importowanego - nie stanowi kosztu uzyskania przychodów w myśl cytowanego wyżej art. 23 ust. 1pkt 43 lit. a ustawy podatkowej, bowiem brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem, z którym związany był ten podatek, a uzyskaniem przychodu.
    Ponadto stosownie do przepisu art. 11b ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U.Nr 11, poz. 50 z późn.zm./, jeżeli podatnik kwestionuje obliczenie podatków z tytułu importu towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 2, lub istnienie obowiązku podatkowego, może on w terminie miesiąca od dnia pobrania tych podatków przez organ celny, wystąpić do organu podatkowego, właściwego dla podatnika z żądaniem wystawienia decyzji w sprawie sprostowania obliczenia podatku lub uznania nieistnienia obowiązku podatkowego oraz w sprawie zwrotu niesłusznie pobranej kwoty.
  2. Wydatki poniesione w związku z dokonaniem zwrotu zakupionych biletów lotniczych, tj. opłata manipulacyjna oraz tzw. potrącenie za zwrot biletu nie mają wpływu na wielkość uzyskanego przychodu i dlatego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego. Mają one charakter straty będącej skutkiem ryzyka związanego z prowadzoną działalnością, którego skutków nie można przenosić na Skarb Państwa.
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku