Temat interpretacji
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Zgodnie z art. 28 ww. ustawy, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) , jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części.
W dniu 28 kwietnia 2004 r. podatnik sprzedał spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania roszczenia o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego, który wchodzi w skład zasobów gminnych mieszkaniowych.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit b ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2004 r.) jest uzyskanie w zamian sprzedaży ww. prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części.
Przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych-jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania-powinny być interpretowane ściśle, z wyłączeniem wykładni rozszerzającej. Skoro zatem w powyższym przepisie uwzględniono tylko zwolnienie dotyczące uzyskania w zamian spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części, to brak podstaw, aby zwolnieniem zostało objęte także nabycie prawa do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego należącego do gminy.