W odpowiedzi na pismo z dnia 19.07.2004 r. (uzupełnione dnia 11.08.2004 r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uprzejmie wyjaśnia. - Interpretacja - OG-005/195/2004/PDII/415-41/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.08.2004, sygn. OG-005/195/2004/PDII/415-41/04, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 19.07.2004 r. (uzupełnione dnia 11.08.2004 r.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uprzejmie wyjaśnia.

W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2002 roku stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zmianami).

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,
do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Z pism wynika, iż podatniczka w dniu 17.11.2001 r. zawarła umowę z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową. W dniu 20.05.2004 r. oszczędności w kasie mieszkaniowej scedowała na córkę i obecnie córka kontynuuje umowę, aż do dnia jej zakończenia, tj. do dnia 31.10.2004 r. Podatniczka zamierza mieszkanie, które nabyła w 1994 r. od Urzędu Miasta sprzedać córce. Pierwsza rata zapłaty nastąpi przed rozwiązaniem przez córkę umowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową, a druga po wycofaniu oszczędności.

W świetle powyższego tut. Urząd Skarbowy informuje, iż córce podatniczki nie przysługuje odliczenie od podatku za 2004 r. wydatków z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, bowiem nie zawarła ona umowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową przed dniem 1 stycznia 2002 r. a więc nie spełniła wymogów określonych w cytowanym wyżej przepisie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podatniczka, w związku z przeniesieniem praw do rachunku na rzecz córki nie ma obowiązku doliczenia do podatku kwot uprzednio odliczonych od podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Córka podatniczki zobowiązana jest po upływie zadeklarowanego w umowie okresu oszczędzania wycofane środki wydatkować na realizację własnych celów mieszkaniowych. Cele mieszkaniowe w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, na które mogą być przeznaczone środki wycofane z kasy wymienione zostały w art. 8 ust. 2 tej ustawy i obejmują m. in. nabycie lokalu mieszkalnego, w tym również nabycie na raty.

Oszczędności wycofane przez córkę podatniczki z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania ustalonego w umowie o kredyt kontraktowy muszą być wydane do końca tego roku, w którym zostały wycofane.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach