W nawiązaniu do naszego pisma, znak: OG-005/147/04/PDII/415-35/1/04 z dnia 05.07.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, i... - Interpretacja - OG-005/147/04/PDII/415-35/1/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.08.2004, sygn. OG-005/147/04/PDII/415-35/1/04, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W nawiązaniu do naszego pisma, znak: OG-005/147/04/PDII/415-35/1/04 z dnia 05.07.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, iż w przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zalecił uzupełnienie udzielonej odpowiedzi.

W związku z powyższym niniejszym pismem Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uzupełnia udzieloną odpowiedź.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Z pisma oraz z przedłożonej przy piśmie faktury wynika, iż pracownik zostaje oddelegowany na szkolenie, korzysta z noclegu i wyżywienia. Ośrodek szkoleniowy wystawia fakturę na zakład pracy, w której w rubryce - "nazwa usługi" wyodrębnia pozycje: zakwaterowanie i wyżywienie.

Stosownie do przepisu § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zmianami) pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w foniach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej, zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

W świetle powyższego świadczenie pracodawcy w formie opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie nie stanowi dla pracownika oddelegowanego na szkolenie przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach