Temat interpretacji
Podatnik posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i wykorzystuje samochód osobowy w celu dojazdu na zabiegi rehabilitacyjne.
Według Podatnika, posiadanie orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest równoważne z zaliczeniem do II grupy inwalidztwa i tym samym uprawnia do skorzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne z tytułu używania samochodu osobowego, stanowiącego własność współmałżonka osoby niepełnosprawnej, na dojazd na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami), w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Natomiast zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 tegoż przepisu, za wydatki na cele rehabilitacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty określonej w pkt 7, tj. 2.280 zł.
Zgodnie z art. 26 ust. 7f pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednie osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
a) całkowitą niezdolność do pracy, albo
b) umiarkowany stopień niepełnosprawności
W związku z faktem, iż posiada Pani orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i jest Pani współwłaścicielem samochodu, np. w związku z małżeńską wspólnością majątkową, jest Pani uprawniona do odliczenia od dochodu wydatków z tytułu używania samochodu, pod warunkiem, że jest wykorzystywany dla Pani potrzeb, związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne.