Temat interpretacji
Pismem z dnia 30.07.2004 r. uzupełnionym wyjaśnieniami z dnia 9.08.2004 r. zwrócili się państwo do tutejszego organu o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy zakup biletu sieciowego stanowił będzie koszt uzyskania przychodu spółki. Zdaniem podatników - tak, gdyż powyższy wydatek nie jest wymieniony w katalogu wydatków, które nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów, a ponadto istnieje wiele przesłanek, które dokumentują jego związek z uzyskiwanym przez nich przychodem (istnieje związek przyczynowo-skutkowy).
Stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje:
Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Równocześnie przepis § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) stanowi, iż rozporządzenie określa sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, oraz szczegółowy zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem, a także terminy zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi.
Zgodnie z przepisami § 12 ust. 3 pkt 1 i pkt 2 wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są: faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami" odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach lub inne dowody wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
- wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
- datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
- przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
- podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
W konsekwencji powyższych przepisów tutejszy organ stoi na stanowisku, iż poniesiony przez podatników i udokumentowany zgodnie z wyżej powołanymi przepisami wydatek na zakup biletu sieciowego stanowi koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez nich pozarolniczej działalności gospodarczej.
Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony w piśmie podatników.