Odpowiedź - Interpretacja - US 15 PO-II-415/12/04/KD

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.04.2004, sygn. US 15 PO-II-415/12/04/KD, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedź

Zgodnie z art. 27 a ust.1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz. U. Nr 14 , poz. 176 z 2000 roku z późniejszymi zmianami / , podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony zgodnie z art.27, obniżony o składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15 , jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych , w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych .

Prawo do odliczeń , o których mowa w ust.1 pkt 2 lit.c przysługuje m.in. podatnikowi, na którego utrzymaniu pozostaje osoba kształcąca się , o ile osoba ta nie ukończyła 25 roku życia i nie uzyskuje dochodów , z wyjątkiem dochodów :
- opodatkowanych zgodnie z art. 28 i 30,
- zwolnionych od podatku dochodowego ,
- w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku.

W opisanej przez Państwa sytuacji , córka nie ukończyła 25 roku życia , jest na Państwa utrzymaniu .Mąż córki uzyskuje dochody z tytułu renty rodzinnej po zmarłym ojcu , która za 2003 rok wyniosła 3.940,00 zł. Z uwagi na wysokość renty , która stanowi połowę kwoty najniższego wynagrodzenia niemożliwym jest przyjęcie ,że może ona stanowić podstawę utrzymania dla dwojga małżonków.

Mając na względzie przepisy art.128 i 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nakładające obowiązek alimentacyjny na rodziców , w stosunku do dziecka nie mogącego utrzymać się samodzielnie należy przyjąć ,że córka podatników pozostaje na ich utrzymaniu . W tej sytuacji zostaje zachowane uprawnienie do ulgi.

Wydatki te podlegają odliczeniu tylko w tym roku podatkowym , w którym były poniesione w granicach limitu , który na 2003 rok wynosi 760 zł.Podstawą odliczenia wydatków poniesionych na kształcenie w szkołach wyższych jest dowód poniesienia tych wydatków , z którego wynika: kto poniósł wydatek, data jego poniesienia oraz wysokość. Dowodami takimi mogą być rachunki , przelewy bankowe, dowody kasa przyjmie /KP/ , faktury VAT itp.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce