Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego... - Interpretacja - POI/415/11,13/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.06.2004, sygn. POI/415/11,13/04, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo z dnia 05.05.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Pyt. 1) Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup kart doładowujących konto posiadanego przez Pana, a zakupionego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej telefonu komórkowego, jak również wydatki na zakup zasilacza i baterii do telefonu. Wydatki będą udokumentowane fakturą VAT.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W związku z powyższym podstawowymi i jedynymi warunkami kwalifikującymi dany wydatek do grupy kosztów uzyskania przychodów są:

    - poniesienie kosztu w celu osiągnięcia przychodu. Warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku owego wydatku z przychodami podatnika. Zgodnie z wyrokiem NSA z 13.03.1998 r. (sygn. akt SA/Lu 230/97 niepubl.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Należy również pamiętać, iż wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika. Zgodnie bowiem z obowiązującą w prawie cywilnym zasadą, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne,
    - niezakwalifikowanie go do grupy kosztów nie uznawanych przez ustawę za koszty uzyskania przychodów.

Ponieważ ustawa nie zawiera jakichkolwiek innych warunków w tym względzie, a z przedstawionego w Pana piśmie opisu dokumentów wynika, że poniesione wydatki spełniają powyższe kryteria - można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Pyt. 2) Kiedy ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów różnice kursowe dotyczące przychodów uzyskanych za sprzedany towar?
Zgodnie z art. 14 ust. 1a i 1b w/w ustawy o podatku dochodowym przychód z tytułu wyeksportowanego towaru, który był wyrażony w walucie obcej przelicza się:

    -na dzień uzyskania przychodu należnego (czyli dzień wystawienia faktury - zgodnie z art. 14 ust. 1c w/w ustawy) - według kursu średniego ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w tym dniu,
    -na dzień faktycznego otrzymania przychodu - według kursu kupna walut z tego dnia, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik uzyskujący przychód.

Stąd też różnice kursowe stają się przychodem podatnika dla celów podatku dochodowego dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania. Ich wielkość konkretyzuje się ostatecznie dopiero z momentem otrzymania, co powoduje, że dopiero od tej chwili ich kwota może być przedmiotem opodatkowania.W związku z tym, wpis do księgi przychodów i rozchodów różnic kursowych winno dokonać się w dacie faktycznie otrzymanego przychodu.

Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie