Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art.216 par.1, art.14a par. 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu pisma z dnia 6 kwietnia 2005 roku (data wpływu do tutejszego Urzędu) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią w ww. piśmie dotyczące kwestii wydatkowania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, które były uprzednio przedmiotem odliczenia od podatku w zeznaniu podatkowym za 2001 rok, w sytuacji likwidacji rachunku bankowego - należy uznać za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 6 kwietnia 2005 roku zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zapytanie dotyczyło kwestii wydatkowania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, które były przedmiotem odliczenia od podatku w zeznaniu podatkowym za 2001 rok w sytuacji likwidacji rachunku bankowego.
We wniosku z dnia 6 kwietnia 2005 roku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Od 2001 roku podatniczka gromadziła oszczędności w kasie mieszkaniowej. Równocześnie podatniczka rozpoczęła budowę domu. Zarówno wydatki z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej jak i budowy domu były przedmiotem odliczenia od podatku w zeznaniu rocznym za 2001 rok.
W latach następnych podatniczka ponosiła wydatki zarówno z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej jak i budowy domu, lecz tylko wydatki z tytułu budowy domu były przedmiotem odliczenia od podatku do wysokości przysługującego limitu.
We wniosku przedstawiono stanowisko, że środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej odliczone od podatku w zeznaniu podatkowym za 2001 rok winny być w związku z likwidacją rachunku bankowego wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, wówczas podatniczka nie traci uprawnień do wykorzystanej ulgi.
Na mocy art.27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2001 roku podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Natomiast zgodnie z przepisem art.27a ust.13 pkt.4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku podatnik, który skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 roku Nr 98, poz.1070 ze zm.), a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty odliczone z tych tytułów.
W sytuacji zatem, gdy wycofane oszczędności - będące podstawą naliczonej i wykorzystanej ulgi ( tu-2001r.) po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez podatnika wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi, określonymi w art.8 ust.2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie, podatnik nie traci prawa do przedmiotowej ulgi.
Innymi słowy utrata prawa do ulgi, o której mowa w art.27a ust.13 pkt.4 ustawy (w konsekwencji obowiązek doliczania), następuje jedynie w odniesieniu do tej części uprzednio dokonanych odliczeń, które odpowiadają kwocie oszczędności niewydatkowanych zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w roku ich wycofania.
Mając na uwadze przedstawiony przez Panią we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest prawidłowe.
Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b par.1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli płatnik podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a par.4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a par.4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie .
Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 par.2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.
Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.