Temat interpretacji
Pismem z dnia 21 lutego 2005r. (uzupełnienie dnia 14.04.2005/ zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając stan faktyczny:
W 2004r. dokonał Pan zakupu komputera dla syna, który posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół d/s Orzekania o Niepełnosprawności w Białymstoku, a także opinię Miejskiej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej z której wynika, że syn Pana wymaga indywidualnego toku nauczania. W podaniu wskazuje Pan, że syn jest uczniem liceum ogólnokształcącego o profilu informatycznym, a komputer niezbędny jest do nauki, a nie do rehabilitacji.
Strona zwraca się z pytaniem, czy może odliczyć zakup komputera dla niepełnosprawnego syna w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie, iż może Pan odliczyć wyżej wymieniony wydatek.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 oraz w zwiazku z art. 26 ust.7a pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu w ramach wydatków na cele rehabilitacyne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, podlegają wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiajacych wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikajacych z niepełnosprawności.
W związku z tym, że komputer używany jest do nauki, a nie do rehabilitacji nie może go Pan odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Zgodnie z art. 14 § 1 Ordynacji Podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.
Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.